Türkiye’de onlarca Lawrence var!

Giriş Tarihi: 13.10.2014 12:42 Güncelleme Tarihi: 13.10.2014 12:59
Türkiye’de onlarca Lawrence var!
A Haber'de Orhan Sali moderatörlüğünde yayınlanan 'Diplomasi' programında 'Kobani provokasyonunun arka planı ve IŞİD'in terör stratejisi' konuları mercek altına alındı. Yrd. Doç. Dr. Vehbi Baysan ve Araştırmacı-Yazar Müfid Yüksel'in konuk olduğu programda önemli açıklamalar yapıldı. "PYD hangi Kürdü temsil ediyor?" sorusunu soran Yüksel, Kürtlerin Halepçe katliamı gibi bir katliam yaşama olasılığından korktuklarını örgütlerin de bu korkuyu kullandığını vurguladı.

ALGI OPERASYONU YAPILIYOR

PYD hangi Kürdü temsil ediyor? Burada algı operasyonu söz konusu. Kürtler yakın tarihte Irak'ta çok acılar yaşadı. Halepçe Katliamı gibi. Böyle bir trajediyi yaşamak istemiyor insanlar. Örgütler bu korkuyu kullanıyor. PYD Kürtleri koruyan bir örgütse Halep'teki Kürtleri Türkiye'ye neden göçe zorladı. 400 bin mülteciyi PYD zorladı. Neden? IŞİD militan devşiriyor. Kobani'yi kuşatan Işid çetelerinin çoğu Kürt. Komutanları Halepçeli. Dolayısıyla burada Arap-Kürt savaşı imajı da veriliyor.

AJAN PROVOKATÖRLER YOĞUNLAŞACAK

Gezi olaylarının önemli aktristi Alman Yeşiller Partisi'nden Claudia Roth'un da Kobani provokasyonlarının akabinde Diyarbakır'a gelmesindeki amacı sorgulayan Yüksel, "Stratejik önlem alınması gerekiyor. Ajan provokatörler daha da yoğunlaşacak. Türkiye'de onlarca Lawrence var. Meselenin ciddi olarak masaya yatırılması lazım" diye konuştu.BM TEMSİLCİSİ NE OLDU DA DEĞİŞTİ?

Yrd. Doç. Dr. Baysan'ın dikkat çeken açıklamalarıysa şöyle: BM Suriye Özel Temsilcisi Stephan de Mistura kulaklara hoş gelen bir şey söyledi: Türkiye sınırlarını açsın, buradan gönüllüler Kobani'ye yardıma gitsinler. Bize her defasında bizim kurallarımız var yanıtını veriyordu. Stephan Beyefendinin BM'nin hangi kitabına göre bir devletin meşru sınırlarını açıp bir başka bölgeye yardıma gitmesini nasıl talep ettiğini merak ediyorum. Banki-Moon'dan da bir yalanlama gelmedi. Ve böyle bir kuralı dünyanın başka hangi katliam riskli bölgesi için kullandı? Böyle bir şey vardı Gazze'de niye kullanmadılar?
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye’de onlarca Lawrence var!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN