Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Barzani: Türkiye silah verdi, gizledik

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi lideri , Sky News'e konuştu: Yakın dost Türkiye, IŞİD'e karşı bize silah verdi; ancak bunu açıklamamızı istemedi

Giriş Tarihi: 14.10.2014
Barzani: Türkiye silah verdi, gizledik
Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı , IŞİD hakkındaki son gelişmeleri Sky News Arapça'ya değerlendirdi. Türkiye'yi yakın bir dost olarak gördüklerini aktaran Barzani "Bize ilk silah İran'dan geldi. Ama ağustos ayının başlarında IŞİD'in saldırılarına maruz kaldığımızda Türkiye de silah gönderdi. Ama bizden bu bilgiyi açıklamamızı istemediler. O dönem Türkiye'de cumhurbaşkanlığı seçimi vardı. Ayrıca IŞİD'in elinde de Türk rehineler vardı. Türkiye'den daha fazla yardım beklerdik ama iç sorunlarını anlıyoruz" dedi.

IŞİD'E DESTEK KANITI YOK

Suriye'de IŞİD'in kuşatması altındaki Kobani'ye Türkiye'nin izin vermesiyle insani yardım ulaştırdıklarını sözlerine ekleyen Barzani'nin Türkiye'nin izin vermesi halinde Kobani'ye askeri destek de verebileceklerini söyledi. Barzani, Türkiye'nin IŞİD'i desteklediğine dair ise ellerinde hiçbir kanıtın olmadığını aktardı. Barzani son günlerde önceliklerinin bağımsızlık yerine IŞİD ile mücadele olduğunu belirterek, Türkiye'nin Bölgesel Kürt Yönetimi'nin gelişmesine karşı olmadığını, Türkiye'nin bağımsızlık konusundaki tutumunun ise farklı olabileceğini söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Barzani: Türkiye silah verdi, gizledik
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN