Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Paralel vesayeti kıran kodlar

HSYK'daki paralel vesayeti çökerten seçimin sonuçları, Pensilvanya'ya hâkim ve savcıların "Paralel yapı kiminle ittifak kurarsa kursun asla yargı yönetimine gelemez" mesajını gönderdi

Giriş Tarihi: 14.10.2014
Paralel vesayeti kıran kodlar
Yargı önceki gün yapılan HSYK seçimlerinde paralel yapıya karşı vesayet mücadelesini kazanırken önemli mesajlar da vermiş oldu. Adli yargıdan 7, idari yargıdan 3 olmak üzere HSYK'ya "kürsü"den 10 üyenin seçildiği seçim sonuçları, tüm hâkim ve savcıların oy kullanmış olması nedeniyle "yargının tabanından gelen ses" olarak değerlendirildi. Hâkim ve savcıların verdiği mesajlar ve nedenleri şöyle sıralanıyor:

PARALEL YAPIYLA ASLA:
Seçim öncesinde paralel yapının pek çok hakim ile savcıyı tehdit ve şantajlara varan yöntemlerle etkilemeye çalıştığı biliniyordu. Paralel yapı, bu sindirme yöntemlerine ek olarak YARSAV'la da belli isimler üzerinde pazarlık yaptı. Buna rağmen paralel yapının "olmazsa olmaz" diyerek desteklediği isimler; Yeşim Sayıldı, İdris Berber, Yaşar Akyıldız, Mehmet Kaya, Ayşe Neşe Gül gibi hâkim ve savcılar 5 bin eşiğinde oy aldı. Özellikle sosyal demokrat ve milliyetçi muhafazakâr görüşleriyle bilinen hâkim - savcılar, paralel yapının tehditleri ve bu yapının YARSAV ile ittifakına rağmen "Paralel Yapı nasıl bir sindirme politikası izlerse izlesin, kiminle ittifak kurarsa kursun asla yargı yönetimine gelmemeli" mesajı verdi.

AMAÇ BAĞIMSIZLIKSA GÖRÜŞLER TEFERRUAT:
Seçimler öncesinde "Yargıda Birlik Platformu"na karşı en büyük eleştiri, "Hükümet kendi düşüncesindeki isimleri çıkartacak, bunun için de platforma dahil olan milliyetçi ve sosyal demokrat görüşlü hâkim-savcıları kullanıyor" eleştirisiydi. Özellikle adli yargıda oluşan üye listesi, seçimlerden önce yayılmaya çalışılan bu tezi boşa çıkardı. Adli yargıdan seçilen 7 üyeden Metin Yandırmaz, Ramazan Kaya ve Metin Durgun gibi 3'ü milliyetçi, hatta Ülkücü isim HSYK'ya üye seçildi. Yine sosyal demokrat kimlikleri ile ön plana çıkan Mehmet Yılmaz ve Ömür Topaç en çok oy alanlardan oldu. Muhafazakar kesimden oy olan Turgay Ateş ile hem milliyetçi hem de muhafazakar kesimin desteğini alan İsa Çelik de asıl üyeliği kazandı.

ÖNCELİK KÜRSÜNÜN:
Seçimin galibi Yargıda Birlik Platformu'nun favori isimleri, Adalet Bakanlığı bürokratlarıydı. Adli yargı listesindeki Adalet Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Selahaddin Menteş ile idari yargı listesindeki Bakanlık Müsteşar Yardımcısı Cafer Ergen'in üye seçilmesine kesin gözüyle bakılıyordu. Ancak, Yargıda Birlik seçmeni bu isimler yerine doğrudan "kürsü"de görev yapmakta olan hâkim ve savcılara yöneldi. Ergen ve Menteş yedek üyeliklere seçildi. Böylece "Bakanlık bürokratlarını HSYK'ya üye seçtirdi" eleştirisi yaptırılmadı ve yargı hem kendini eleştirilere karşı korumaya aldı, hem de "önceliğim kürsüdür" dedi.

YENİ DÜZENLEMEYE GEREK KALMASIN:
Seçimler öncesinde paralel yapının belirgin bir çoğunluğu ele geçirmesi halinde HSYK'nın 15 olan toplantı ve 12 olan karar yeter sayılarının, yasayla değiştirilebileceği konuşuluyordu. Önceki günkü seçimle, "paralel yapının desteklediği üyeler HSYK toplantılarına gelmese bile 15 toplantı yeter sayısı elde edilebilir" denildi. Bu HSYK'yı değiştirecek bir yasal düzenlemeye ihtiyaç duyulmayacağı anlamına geliyor. Hâkim ve savcılardan seçilen 8, Cumhurbaşkanı'nın atayacağı 4, Adalet Bakanı ve Müsteşarı olmak üzere 2 ve Adalet Akademisi'nden seçilecek 1 üyenin toplam sayıları 15'i buluyor. Paralel yapı desteksiz seçilen bu üyeler 15 toplantı yeter sayısını sağlıyor.

YARSAV CEMAATLE YÜRÜRSE DE YÜRÜSÜN:
Seçimlerde YARSAV, paralel yapının desteklediği üyelere oy verdi. Sosyal demokrat, Alevi ve Atatürkçü tabandan gelen hâkim ve savcıların önemli bölümü YARSAV'a "Siz paralel yapıyla yürürseniz sizi yalnız bırakırız" dedi. Bu nedenle YARSAV adayları bin 500'ün altında oy aldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Paralel vesayeti kıran kodlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN