Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Güvenli bölge yoksa hava üsleri de olmaz

Giriş Tarihi: 15.10.2014
Güvenli bölge yoksa hava üsleri de olmaz
Ankara ile Washington arasında IŞİD'e karşı koalisyona ilişkin yürütülen görüşmelerin perde arkasına SABAH ulaştı. Buna göre iki başkent arasında yapılan görüşmelerde iki başlıkta mutabakat sağlandı. Türk hava sahasının lojistik amacıyla koalisyon uçakları tarafından kullanılması ve ılımlı muhaliflerin Türkiye'de eğitilmesi üzerinde uzlaşılan iki konu oldu. Ankara, ABD'nin talebi olan üslerin kullanımı konusuna henüz yeşil ışık yakmadı.

MİT MÜSTEŞARI BİLGİ VERDİ

Türkiye ve ABD arasında IŞİD'e karşı oluşturulan koalisyonda Türkiye'nin hangi rolü oynayacağına ilişkin müzakereler devam ediyor. Her iki ülkenin Dışişleri Bakanlıkları ile askeri yetkililer arasında yapılan görüşmelerde her bir başlık ayrı ayrı ele alınıyor. MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın geçtiğimiz hafta ABD'de yaptığı temaslarda da bu konu ele alındı. Fidan Türkiye'ye döndükten sonra Pazar gecesi Başbakan Ahmet Davutoğlu, Pazartesi günü ise Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile bir araya gelerek ABD'deki temasları hakkında bilgi verdi.

İKİ BAŞLIKTA MUTABAKAT
Şu ana kadar yapılan müzakerelerde iki konuda mutabakata varıldığı öğrenildi. Türkiye'nin talebi olan ılımlı muhaliflerin eğitilmesi konusunda uzlaşma sağlandığı açıklanmıştı. Buna göre Türkiye-Suriye sınırına yakın bir Türk tesisinde ilk etapta 2 bin Suriyeli ılımlı muhalife eğitim verilecek. ABD, eğitilen muhaliflere silah desteği sağlayacak. Yapılan görüşmelerde ABD ile ikinci bir konuda daha mutabakata varıldığı öğrenildi. Üzerinde uzlaşılan ikinci konu koalisyon uçaklarının Türk hava sahasını lojistik amaçlı kullanması oldu. Muhaliflerin eğitimi talebi Türkiye'den gelirken, hava sahası kullanma talebi ABD'den geldi.

ANKARA'NIN İKİ ŞARTI

Kaynaklar, diğer başlıklarla ilgili görüşmelerin devam ettiğini, bu iki konu dışında ABD ile mutabakata varılan herhangi bir konu olmadığını belirtti. Buna göre Ankara, ABD'nin talebi olan üslerin kullanımı konusuna henüz yeşil ışık yakmadı. Ankara'nın yeşil ışık yakması için diğer iki şartının kabul edilmesi bekleniyor. Ankara, ABD'den Suriye'nin kuzeyinde uçuşa yasak bölge oluşturulması ve sınır hattı boyunca güvenli bölgelerin kurulmasını istiyor.

PR RAHATSIZLIĞI

Bu arada ABD'den görüşmelerin içeriğine yönelik gelen farklı açıklamalar ve kamuoyuna yansıma biçimi Ankara'da rahatsızlık yarattı. Yapılan değerlendirmelere göre ABD, IŞİD'e karşı koalisyona meşruiyet kazandırmak için Türkiye'nin katkısını elzem görüyor. Ankara, bu yüzden ABD'den müzakerelere ilişkin aceleci ve yanlış yorumların geldiğini düşünüyor.

'TÜRKİYE İLE ÇELİŞKİ YOK'
ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Ankara'nın oynayacağı rolü kendi takvimine göre belirleyeceğini ifade etti, "Türkiye ile aramızda IŞİD konusunda bir çelişki yok" ifadelerini kullandı. Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ise Türkiye'yi sınırını açmaya çağırdı. Hollande, "Suriye muhalefetine tüm desteğimizi vermek zorundayız" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Güvenli bölge yoksa hava üsleri de olmaz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN