Vandalizm kıskaca alınıyor

Giriş Tarihi: 15.10.2014
Vandalizm kıskaca alınıyor
Kobani'yi gerekçe gösteren vandalların sokakları savaş alanına çevirmesinin ardından, Bakanlar Kurulu'nda ele alınan güvenlik paketi yasa teklifi olarak Meclis Başkanlığı'na sunuldu. Bugün Adalet Komisyonu'nda ele alınıp hızla yasalaştırılacak olan paketle güvenlik ve asayiş problemlerinin ortadan kaldırılması hedefleniyor. AK Parti Kırıkkale Milletvekili Ramazan Can'ın imzası ile TBMM'ye sunulan paket şu düzenlemeleri içeriyor:

MAL VARLIĞINA TEHDİT:
Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) tehdit suçu ile ilgili maddesi değiştiriliyor. Bir kişiyi hürriyeti ya da mal varlığı itibariyle büyük zarara uğratacağını söylemek de tehdit suçu kapsamına alındı. Bu suça verilen cezalar 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası olarak değiştirildi. Böylece özellikle bölgede kepenk kapatmayan, kendilerine destek vermeyenlerin mallarına zarar vermekle tehdit eden örgüt mensupları 5 yıla kadar ceza alabilecek.

KAMU GÖREVLİSİNİ TEHDİT:
Bir kişiyi kamu görevi nedeniyle tehdit etmek madde kapsamına alındı. Kamu görevlisinin sahip bulunduğu nüfuzu kötüye kullanması da suçun nitelikli hali sayıldı. Bu durumlarda 2 ila 5 yıl arasında hapis cezası verilebilecek. Polis başta olmak üzere kamu görevlilerini tehdit edenlere 5 yıla kadar hapis cezası verilebilecek.

ARAMA KOLAYLAŞIYOR:
Mevcut yasada ev, işyeri, üst aranabilmesi için "somut delillere dayalı kuvvetli şüphe" koşulu aranıyordu. "Somut delillere dayalı kuvvetli şüphe" ifadesi "makul şüphe" olarak değiştirildi. Böylece terör ya da toplumsal olaylarda polis daha kolay üst ve ev araması izni alabilecek.

MAL VARLIKLARINA EL KOYMA:
Anayasayı ihlal, yasama organı, hükümete karşı işlenen suçlar, silahlı isyan, bu suçlar için örgüt kurmak, örgüte silah sağlamak ve suç ortaklarının bu suçlardan elde ettikleri mal varlıklarına kimin üzerinde görünürse görünsün el konulabilecek.

İLETİŞİMİN TESPİTİ:
Şüpheli ya da sanığın telekomünikasyon yoluyla iletişimin tespiti soruşturma aşamasında hakim, kovuşturma aşamasında mahkeme kararı ile yapılacak.

DOSYA SINIRI:
Avukatlar, dosya içeriğini inceleme veya belgelerden örnek alması soruşturmanın amacını tehlikeye düşürebilecek ise savcının istemi üzerine hakim kararı ile yetki kısıtlanabilecek.

ZARAR EYLEMCİDEN TAZMİN EDİLECEK
Başbakan Ahmet Davutoğlu, partisinin TBMM'deki grup toplantısında eylemlerle ilgili konuştu. Davutoğlu, yapılacak düzenlemelerle vandalca eylemlere müdahalenin garanti altına alınacağını söyledi. Davutoğlu, zararın, zarara yol açanlardan tazmin edileceğini söyledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Vandalizm kıskaca alınıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN