Dışardaki Kürtlerin hamisi de Türkiye

Giriş Tarihi: 17.10.2014
Dışardaki Kürtlerin hamisi de Türkiye

Çözüm sürecindeki başarının Türkiye'yi uçuracak olmasının rahatsızlık yarattığını belirten Davutoğlu: Kürtlerin devleti Türkiye Cumhuriyeti. Gerekiyorsa dışarıdaki Kürtlerin hamisi de biziz

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Çözüm Süreci'nin bir "şifa ilacı" olduğuna dikkat çekerek, sürecin başarıya ulaşması halinde Türkiye'nin uçuşa geçeceğini söyledi. Davutoğlu, önceki gün 45 bölgesel ve yerel kanalın canlı yayınında şunları söyledi:
ÇÖZÜM ŞİFA İLACI: Çözüm sürecini şantaj gibi kullanmak isteyenlere fırsat vermeyiz. Süreç bize tarihten gelen şifa ilacıdır. Birileri bu ilaç yerine zehir vermeye çalışırsa o zehri içinden söker şifa ilacını içmeye devam ederiz.
KOBANİ OLAYLARI: Kimse bunlara tesadüf diyemez, kimlerin hangi ilden taşındığı, vandalizmin nasıl planlandığına dair elimizde bilgiler var.
MESELE KOBANİ DEĞİL:
Sözler vardı, kamu düzeninin gereği yapılacak ve illegal faaliyetler durdurulacak diye. Biz de gerekli adımları atacaktık. Ama (PKK) neden çekilmedi geçen sene, çünkü gezi olayları patlak verdi. Mesele Kobani değil. Gezi olaylarından sonra geri çekilme durduruldu. Hâlâ o söz yerine getirilmedi.
KÜRTLERİN DEVLETİ: Birileri çözüm sürecinden rahatsız oluyor, çünkü biliyorlar ki Türkiye çözüm sürecini başarırsa uçuşa geçecek. Kürtlerin devleti Türkiye Cumhuriyeti devletidir. Dışarıdaki Kürtlerin hamisi de biziz gerekiyorsa.
ÇÖZÜM NASIL İLERLER: Olağanüstü hal bir daha bölgeye de Türkiye'ye de gelmeyecek. Ama bölge ve ilçeleri hapishane muamelesi ile baskı altına almayı düşünürlerse buna da biz izin vermeyiz. İllegal faaliyetler durursa ya çözüm süreci daha ileri düzeyde başlar.
İÇ GÜVENLİK REFORMU: İç güvenlik reformu özgürlükleri kısıtlayan bir şey değil halkın mülkiyet ve hayat hakkını teminat altına alan bir reformdur.

'İNADINA GAZZE, İNADINA FİLİSTİN'
Başbakan Ahmet Davutoğlu dün akşam Yunus Emre Enstitüsü 'Yaşayan Gazze' programına katıldı. İsrail ablukasındaki Gazze'ye destek vermekten asla vazgeçmeyeceklerini vurgulayan Davutoğlu, "Herkes sussa bile biz; inadına Gazze, inadına Filistin diyeceğiz ki Gazzeli Yusuflar acı çekmesinler" dedi. Dışişleri Bakanlığı döneminde kızının kendisine "Baba seni çok özlüyorum ama Gazzeli çocukların gözyaşı dinmeden geri dönme" mesajını bıraktığını anlatan Davutoğlu, "Aslında her yer bazen Gazze oluyor" diye konuştu.

BEDELLİ ASKERLİĞE KAPIYI KAPADI
Başbakan Ahmet Davutoğlu, kamuoyunun merakla beklediği bedelli askerlik konusunda "yeni düzenleme yok" deyip son noktayı koydu. Marmara Bölgesi milletvekilleri ile dün kahvaltıda bir araya gelen Davutoğlu bu yöndeki beklentilerin hatırlatılması üzerine "Cumhurbaşkanı ile de konuştum. Bugünkü atmosfer bedelliye uygun değil. Böyle bir konjonktürde, fakir çocuğun askerlik yapması, zengin çocuğun bedel ödeyip yapmaması doğru olmaz" mesajı verdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dışardaki Kürtlerin hamisi de Türkiye
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN