Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Paralel yapı, hakimlere bunu da yaptı

Giriş Tarihi: 17.10.2014 07:39 Güncelleme Tarihi: 17.10.2014 10:36
Paralel yapı, hakimlere bunu da yaptı

Paralel yapıya bağlı polisler, İstanbul’da kahvaltıda bir araya gelen hakim ve savcıları görüntülü olarak kayıt altına almış.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, MİT Müsteşarı Hakan Fidan, bakanlar, yüksek bürokratlar, sivil toplum örgütü temsilcileri ve gazetecilerin de aralarında bulunduğu yüzlerce ismi uydurma suçlarla dinleyerek casusluk yaptıkları gerekçesiyle tutuklanan polislerin yargıçların toplantılarını da takip ettikleri ortaya çıktı.

Hakim ve savcıların hukuki konuları konuştuğu ve bunun için ara sıra düzenledikleri kahvaltılı toplantıların fiziki ve teknik olarak takip edildi. Hakim ve savcıların düzenlediği üç toplantının da dinlendiği tespit edilirken 31.03.2012 günü, Yedikule Sosyal Tesisleri'nde yapılan toplantıya katılan tüm hakim ve savcıların teker teker görüntülendiği anlaşıldı.

Mobil cihazları kullandılar

Katılanların 20-25 civarında olduğu ve aralarında hakim ve savcıların çoğunlukta olduğu öğrenilen toplantıların rutin ve hukuki konuların konuşulduğu konular olduğu belirtiliyor. Şüpheli polislerin toplantıya katılan yargı mensuplarını dinlemek için de mobil dinleme cihazlarını kullanarak ortam dinlemesi yaptığı tespit edildi. Hukukçu olan arkadaşların basit bir kahvaltı buluşmasını dahi "terör faaliyeti" gibi dinleyen polislerin eylemlerine ilişkin suç delilleri de bulundu. Deliller arasında toplantıya ilişkin fotoğraflar, dinleme tutanakları ve ses kayıtları yer alıyor. Soruşturmayı yürüten İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, dinlenen yargı mensuplarını "mağdur" sıfatıyla ifadeye çağıracak.

ORTAM DİNLEMELERİ MERCEK ALTINDA

Paralel yapının yargı mensuplarına yönelik işlediği bu suç, Selam kumpasını uygulamaya sokan polislere operasyonu gerçekleştiren İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın soruşturmayı derinleştirmesiyle anlaşıldı. "Paralel yapı"nın sadece legal kılıflı yasadışı dinleme yapmadığı, mobil dinleme aygıtlarını kullanarak yaptığı ortam dinlemesiyle de birçok önemli ismin konuşmalarını da dinlediği belirtiliyor. Yasadışı ortam dinlemeleri de İstanbul Savcılığı tarafından merceğe alındı. Başsavcılık konuyla ilgili kapsamlı inceleme başlattı.

Kaynak: Star Gazetesi
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Paralel yapı, hakimlere bunu da yaptı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN