'in kara kutusu sırlarıyla birlikte öldü

davası sırasında 'i kurduğunu, öğretmenlere Kalaşnikof silah dağıttığını anlatan Arif Doğan, 69 yaşında öldü. Davada ceza alan Arif Doğan, Adli Tıp raporuyla tahliye edilmişti

Giriş Tarihi: 18.10.2014
JİTEM'in kara kutusu sırlarıyla birlikte öldü
davasında örgüt üyesi olmak, vahim silah bulundurmak suçlarından 43 yıl hapis cezasına mahkum olan, kendisini 'in kurucusu olarak tanıtan emekli Jandarma Albay Arif Doğan (69) öldü. Doğan bugün Düzce'de toprağa verilecek. 6 ay tutuklu olarak yargılandıktan sonra Adli Tıp Kurumu 3. İhtisas Kurulu'nun raporu doğrultusunda sağlık koşulları nedeniyle tahliye edilen Doğan, tekerlekli sandalye ve oksijen tüpüyle adliyeye gidiyordu. Doğan 14 Haziran 2013'te Ergenekon davasında yaptığı savunmada "Ben CIA'yı, KGB'yi, FBI'yı bilirim. Ergenekon'u tanımıyorum. Ergenekon iddianamesini okuma lüzumu bile hissetmedim" demişti. Doğan, JİTEM'i kendisinin kurduğunu açıklayarak ayrıntılarını da anlatmıştı. Oksijen tüpüne bağlı olarak tekerlekli sandalye ve 2 koruması ile duruşmaya katılan Doğan, "21 sene Cudi Dağı'nda, Gabar Dağı'nda çarpıştım. Benim cezam bu mu? Vatanı sevmem mi? PKK'lı olmamam mı? Gözüm de kör oldu. Bacaklarım tutmuyor, benden ne istiyorsunuz? Ben vatanımı, sancağımı seviyorum. Beni kimse bundan caydıramaz" demişti.

ÖRGÜT ÜYESİ
Doğan, Ergenekon örgütü üyesi olarak yargılandığı davadaki savunmasında, "Bana Ergenekoncu dediler. Bilmediğim şeyleri bana layık görüyorsunuz. Ben JİTEM'ciyim, JİTEM'i kurdum. Öğretmenlere 10 bin Kalaşnikof dağıttım. Biri unutulmuş. Bununla beni silah kaçakçılığı ile suçluyorlar. Bana ne layık görüyorsanız 2-3 misli ceza verin. Elinizi ayağınızı öpeyim asın beni" diye bağırması üzerine Başkan Özese "Hakkınızdaki iddialara cevap verin" diye uyarmıştı.

47 YIL HAPİS CEZASINA ÇARPTIRILMIŞTI
Antakya doğumlu Arif Doğan İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencisiyken, okuldan ayrılıp Harp Okulu'na girdi. 1967'de asteğmen olarak mezun olan Doğan, 1968'de teğmen oldu. 1971'de Trabzon Gizli İstihbarat Amirliği'ne tayin oldu, 1983'te Jandarma Genel Komutanlığı'nda görevliyken Jandarma İstihbarat Grup Komutanlığı'nı kurdu ve 8 yıl başkanlık etti. Doğan, 1998'de DYP'den milletvekili adayı oldu ancak kazanamadı. Ergenekon soruşturması kapsamında 14 Temmuz 2008'de Ankara'da gözaltına alınarak İstanbul'a getirildi. Operasyon kapsamında Doğan'ın depo olarak kullandığı İstanbul Beykoz'daki bir evde yapılan aramalarda ise çok sayıda gizli olduğu ileri sürülen belgeler, 2 Kalaşnikof marka tüfek, bin adet mermi ve bin boş kovan ile 280 adet el bombası bulundu. 5 Ağustos 2013'te İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından karara bağlanan Ergenekon davasında 47 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
JİTEM'in kara kutusu sırlarıyla birlikte öldü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN