Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ISAF bitse de buradayız

Giriş Tarihi: 19.10.2014

Cumhurbaşkanı, NATO'nun ISAF'ı sona erdirmesine rağmen Türk askerinin Afganistan'da kalmaya devam edeceğini söyledi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün Afganistan'ın başkenti Kabil'e günübirlik bir ziyarette bulundu. Kabil Devlet Başkanlığı Sarayı'nda Devlet Başkanı Eşref Gani Ahmedzai tarafından askeri törenle karşılandı. Baş başa ve heyetler arası görüşmeler sonrasında iki ülke arasında stratejik işbirliği antlaşması imzalandı. Daha sonra Ahmedzai ile basın toplantısı düzenleyen Erdoğan, şunları söyledi:
ASKERİMİZ KALACAK: Bu yıl sonu ile ISAF sona eriyor. 4 ülke olarak, ABD, Almanya, İtalya ve bizler burada bu yolculuğa devam edeceğiz. Biz üzerimize düşeni en güzel şekilde yerine getireceğiz. 2015-2016 yıllarına yönelik Kabil havalimanının işletilmesi korunması bizim üzerimizde olacak. Bölgedeki gelişmeler Afganistan'dan kopuk değil. Bütün bunları ele alırken Irak, Suriye meselelerini de etraflıca görüştük. İslam dünyasındaki bakışımız ne olabilir bunları da değerlendirdik.
MEVLANA'NIN EVİ: 2002'den itibaren attığımız adımları ve Afganistan'la, bu alanda müşterek neler yapabileceğimizi görüştük. Tarihi bir hastanenin inşa edilecek olması hepsinden öte Mevlana Celaleddin Rumi'nin doğduğu Ruh şehrindeki evin yenilenmesi önemli bir adım olacaktır. Kardeşlik bağlarımız kopmadan, güçlü bir şekilde geleceğe taşıyacağız.
İŞADAMLARI İÇİN FIRSATLAR VAR: Türk girişimcilerinin burada attıkları en önemli adım altyapı ile alakalı. İnşaat, madencilik, petrol ve gıdada atabileceğimiz müşterek adımlar var. Ayrıca bir yıl Ankara bir yıl Afganistan'da yapılabilecek ortak bakanlar kurulu ile tüm bunları görüşeceğiz. ANKARA
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ISAF bitse de buradayız
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN