Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Davutoğlu'ndan enerji açıklaması

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nca düzenlenen brifing sonrası açıklamalarda bulundu.

Giriş Tarihi: 21.10.2014 19:05 Güncelleme Tarihi: 21.10.2014 19:50
Davutoğlu'ndan enerji açıklaması
İşte Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun açıklamasının satır başları:

-Başbakan Davutoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'ndaki toplantı sonrasında yaptığı açıklamada Türkiye'nin enerji üreticisi değil coğrafi açıdan önemli bir konumda olduğunu bunun en büyük örneğinin de Tanap projesi olduğunu söyledi. Davutoğlu, Türkiye'de 2016 yılında her ilin doğalgazla buluşacağını söyledi.

Davutoğlu, Türkiye'nin enerjide ancak nükleer santrallerle avantajlı konuma geçebileceğini ancak 2000'li yıllara kadar bu konuda adım atılamadığını söyledi.

Davutoğlu Türkiye'nin 2 nükleer santral için anlaşma imzaladığını 3. nükleer santralin ise Türkiye'nin kendi santrali olacağını söyledi.

Davutoğlu, hükümet olarak enerji konusunda bir başka alternatifin de yenilenebilir enerji olduğunu bu konuda da azami potansiyele ulaşılması talimatı verdiğini söyledi.

-Madencilik konusunda da kapsamlı çalışma yapıldığını anlatan Davutoğlu, madencilerin eğitilmesi ve yer altı ve yer üstünde doğabilecek risklerden korunabilmeleri için eğitime çok daha fazla önem verileceğini söyledi.

GAZETECİLERİN SORULARINA CEVAPLAR

-Türkiye'nin enerji alanında krizlere karşı durumu, Ukrayna ve Kıbrıs sorunlarının enerjiye yansımalarını değerlendiren Davutoğlu, ülke olarak risklere karşı daha dayanıklı bir yapıda olduğunu, kışa girmeden önce enerji konusunda alınan tedbirleri yerinde görmek için bakanlıkla brifingi daha öne aldığını söyledi.

-Davutoğlu, Kuzey Irak ile yapılan enerji anlaşmasının çok önemli olduğunun günümüzde daha iyi anlaşıldığını belirterek TANAP projesinin de bundan sonraki dönemlerde çok daha fazla önem kazanacağını bu projenin biran önce hayata geçmesi için çaba harcanacağını söyledi.

-Kıbrıs sahasında bulunan bütün kaynaklar sadece belli bir kesimin değil orada var olan tüm kesimindir. Kıbrıs Rum tarafı bu kaynakları tek taraflı olarak bunları kullanmak için çaba sarf etti. Biz bunun mümkün olmayacağını söyledik. Biz buna rağmen Türkiye'den gidecek olan suyun Rum kesimi tarafından da kullanılabileceğini belirttik.

-Barbaros gemimiz orada sismik çalışmasını yapacaktır. Bunun güvenliği ile ilgili gerekli tedbirler alınmıştır. Orada yapılacak tüm çalışmalar Kıbrıs'ın tüm sahipleri tarafından kullanılmalıdır. Türkiye'nin oralarda sismik araştırma hakkı vardır ve bu hakkımızı istediğimiz zaman kullanırız.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Davutoğlu'ndan enerji açıklaması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN