Türkiye'nin en iyi haber sitesi

kullanımı çığ gibi büyüyor, hedef 20 milyon kullanıcı

Giriş Tarihi: 21.10.2014 10:36 Güncelleme Tarihi: 21.10.2014 11:30
E-devlet kullanımı çığ gibi büyüyor, hedef 20 milyon kullanıcı

Türkiye'nin bilgi toplumuna geçiş sürecinin önemli araçlarından biri olan 'nda kayıtlı kullanıcı sayısı 19 milyona yaklaştı. Bu yıl sonu itibarıyla hedef 20 milyon kayıtlı kullanıcı olarak belirlendi.

E-Devlet girişi bölümünde belirtmiş olduğumuz tüm sorgulama işlemleri ve daha sayamadığımız bir çok devlet kurumu işlemlerini sorgulamalar bölümünden yapabilirsiniz. Sosyal güvenlik sorgulamaları bu tür işlemlerin arasından en fazla kullanılanlar arasındadır. E devlet üzerinden sorgulama yapmak için tc kimlik numarası ve size özel belirlemiş olduğunuz şifreden başka hiç bir şeye ihtiyacınız yoktur. Size özel sayfa aracılığı ile devletin tüm resmi kurum ve kuruluşlarına ulaşmanız kolay ve basittir.Günlük hayatta en çok kullanılan sistemler arasında yer almaktadır.

Başbakanlık adına Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının koordinatörlüğünde Türksat AŞ tarafından işletilen, 62. Hükümet Programı'nda da yer alan e-Devlet Kapısı ve e-kamu dönüşümünde nihai hedef, kağıtsız ofis olarak öngörülüyor.

Türkiye'nin bilgi toplumuna geçiş sürecinin önemli araçlarından biri olan 'nda kayıtlı kullanıcı sayısı 19 milyona yaklaştı. Bu yıl sonu itibarıyla hedef 20 milyon kayıtlı kullanıcı olarak belirlendi. 140 kamu kurumunun bin 20 kamu hizmetinin 7/24 esasına göre hızlı, şeffaf ve güvenilir bir şekilde verildiği Kapısı'nda yıl sonuna kadar hizmet sayısının bin 200'e ulaşması hedefleniyor.

Aylık ortalama 6,5 milyon girişin yapıldığı e-Devlet Kapısı'nda, en çok kullanılan hizmet sıralamasında araç sorgulama, mahkeme dava dosyası sorgulama, 4A hizmet dökümü, tapu bilgileri sorgulama, vergi borcu sorgulama, 4A emekli aylık bilgisi, 4A emekli ödeme bilgileri, Milli Eğitim Bakanlığı Öğrenci Bilgi Sistemi, 4B borç durumu ve sürücü belgesi ceza puanı geliyor.

Yerel yönetimlere ait kamu hizmetlerinin de sunulduğu e-Devlet Kapısı üzerinden 90 ayrı belediyenin hizmetlerine ulaşılabiliyor. Yıl sonuna kadar 40 yerel yönetimin hizmetlerinin yanı sıra Başbakanlık Kamu Memnuniyet Anketi, Kıyı Emniyeti Seyir Plan Hizmeti, Kadastro Bilgileri Sorgulama ve PTT Yurtdışı Gönderi Takip Hizmeti de e-Devlet Kapısı'ndan verilecek.

e-Devlet Kapısı'ndan giriş yapan kullanıcılar, kendi cep telefonlarını sisteme kaydetmeleri halinde, kendilerine gönderilen şifre hatırlatma SMS'inde yer alan talimatları izleyerek şifrelerini ücretsiz olarak yenileyebiliyor. Mobil cihazlarla e-Devlet Kapısı'na giriş yapan kullanıcılara 80 ayrı kamu hizmeti sunulabiliyor.

Sadece Türkiye'den değil, yurt dışından şifre alınarak da e-Devlet Kapısı'na giriş yapılabiliyor. Yurt dışında KKTC başta olmak üzere çeşitli ülkelerde yaklaşık 40 bin kayıtlı kullanıcı bulunuyor. e-Devlet Kapısı şifreleri 15 yaşından başlamak üzere tüm yaş grubundan isteyenlere veriliyor.

E DEVLET İLE YAPILACAK İŞLEMLER

E Devlet girişi ile yapabileceğimiz işlemlerin başında; SGK hizmet dökümü, SSK prim sorgulama , Bimer başvuru sorgulama, E-Bildirge, İşe giriş tarihi sorgulama ve işten ayrılış bildirgesi işlemleri, şifre işlemleri, adli sicil kaydı yani sabıka kaydı sorgulama işlemleri, Üniversite kaydı sorgulama ve UYAP vatandaş girişi işlemlerini kolay ve kısa yoldan oturduğunuz yerden kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

E DEVLET ŞİFRESİ ALMA

Yukarıda bahsedilen tüm işlemleri online olarak kısa sürede gerçekleştirmeniz için kullanacağınız site adresi https://www.turkiye.gov.tr/ web adresidir. Öncelikle tüm işlemleriniz için giriş yapacağınız adresi iyice bilmeniz gerekmektedir. Ardından sisteme kendi adınıza özel olarak giriş yapabilmeniz için e devlet şifresi ile girmelisiniz. Şifreyi girdikten sonra kimliğinizi doğrulayarak dilediğiniz işlemi dakikalar içerisinde sorunsuzca yapmanın keyfini hissedebilirsiniz. Eğer e devlet sistemine giriş yapabilmek için daha önce alınmış olan bir e devlet şifreniz yok ise öncelikle E devlet Şifresi Almanız gerekmektedir. E devlet şifresi alma konusunda bilgi sahibi değilseniz.Biz sizi bu konuda bilgilendirebiliriz. İlk yapmanız gereken T.C. Kimlik Kartınız ile herhangi bir PTT Şubesine giderek 2 TL karşılığında E Devlet Şifresi Alma işleminizi gerçekleştirmiş olabilirsiniz. Şifrenizi aldıktan hemen sonra e-devlet sistemine giriş yaparak kesintisiz bir şekilde işlemlerinizi yürütebilirsiniz.

E-DEVLET ŞİFREMİ UNUTTUM

E devlet sistemi üzerinden tüm işlemleriniz yürütebilmenin kolaylığına vardıysanız. Bu sitemden asla vaz geçmeyeceğiniz anlamına gelmektedir. Çünkü onlarca işleminizi kamu kurumuna gitmeden internet üzerinden herhangi bir anda; yolda, evde, otobüste veya iş yerinizde tüm işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Fakat aradan günler hatta aylar geçti ve E Devlet Şifremi Unuttum diyorsanız. Sakın panik yapmayın. Çünkü unuttuğunuz şifrenizi tekrar almanın yolu bulunmaktadır. İlk yaptığınız şekilde size yakın bir PTT Şubesine T.C. Kimliğiniz ile giderek yeni bir E Devlet şifresi alabilirsiniz her aldığınız yeni bir şifre ile unutmuş olduğunuz eski e devlet şifreniz geçersizdir.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
E-devlet kullanımı çığ gibi büyüyor, hedef 20 milyon kullanıcı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN