'Öğrencilerimiz özgür düşünceyi öğrenecek'

Giriş Tarihi: 21.10.2014
'Öğrencilerimiz özgür düşünceyi öğrenecek'
, üniversite öğrencilerine özgür düşünce yeteneği kazandıracaklarını söyledi. YÖK'teki Yükseköğretim Akademik Arşiv Projesi tanıtım toplantısında konuşan Davutoğlu şu mesajları verdi:
ÖZGÜR DÜŞÜNCE YETENEĞİ KAZANDIRACAĞIZ: Öğrencilerimize zihni formasyonlarını artırırken, geliştirirken bir taraftan ona özgür düşünce ve eleştirel bakışla birlikte özgür düşünce yeteneği kazandıracağız.
HER ÜRETİM BİZİM MALIMIZ: Ne kadim dışlanır ne modernite. Ne Avrupa dışlanır ne Asya. İnsanlık birikimi içinde kim neyi üretmişse hepsi bizim malımızdır. Böyle bakacak ve evrensel anlamda bir aydın niteliği kazandıracağız. Ama bunun yanında zihni formasyonun bir özelliği var ki Türk üniversitelerinin üzerinde bir borçtur bunu yapmak, yürüyen bir Türk aydını yetiştirmek.
HAKARET EDİLMESİN DİYE EŞİMİ KAPIDA BEKLEDİM: Ben bir profesör olarak, eşimin ihtisas imtihanında içeride hakaret edilmesin diye kapısında bekledim. Hakaret edilirse şey olur diye, ihtisas sınavını bitirme imtihanında. Artık bunları geride bırakmamız lazım. Hiç kimsenin tahkir edilmediği, dışlanmadığı, herkesin kendi fikrini, ideolojileştirmeden, dogmatik bir hale dönüştürmeden savunabildiği, üniversite amfilerini propaganda mekanı değil ama her türlü fikrin serbestçe tartışılabildiği mekanlar haline getirme sorumluluğuna sahiptir öğretim üyelerimiz.
O KAYGIDAN KURTULALIM: Kimse şu kaygıyı hissetmemeli. Orada bir grup provokatif gencin, öğrencimizin eyleminden çekinerek üniversiteler siyasilere kapanmamalı. Gitmeliyiz ve her görüşten öğrenci soru sorabilmeli. Bazı üniversitelerin siyasi alana kapandığı yerler haline gelmemesi lazım. ANKARA
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Öğrencilerimiz özgür düşünceyi öğrenecek'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN