Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Önce Erdoğan'a bilgi sonra hava yardımı

Giriş Tarihi: 21.10.2014
Önce Erdoğan'a bilgi sonra hava yardımı
ABD ordusu, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütünün kuşatması altındaki Suriye'nin Kobani kentinde bulunan Kürt gruplara havadan silah, mühimmat ve tıbbi malzeme takviyesi yapıldığını duyurdu. Türkiye sınırına sıfır mesafede bulunan Kobani'ye yönelik ABD hava saldırılarının başlangıcından bu yana ilk kez Kürtlere silah yardımı yapılırken, Washington ve müttefiklerinin bölgeye 11 hava saldırısı daha düzenlediği kaydedildi.

YETERSİZ KALINMASI ÜZERİNE

ABD Merkez Komutanlığı tarafından yapılan açıklamada, C-130 tipi askeri kargo uçaklarının, Irak'taki bölgesel Kürt yönetiminin sağladığı silahları Kobani'ye ulaştırdığı belirtildi. Açıklamada, Kürt grupların IŞİD'e karşı savunmada yetersiz kalmaları üzerine bu kararın alındığı vurgulandı. ABD ordusuna ait kargo uçaklarının balya halinde 27 parça silah, mühimmat ve tıbbi malzemeyi Kobani'deki gruplara ulaştırdığı belirtildi. Bu arada IŞİD'in kontrolündeki bölgeye düşen bir yardım paketinin, örgütün eline geçmemesi için hava saldırısı ile vurulduğu kaydedildi.

ABD, ENDİŞELERİMİZE HAK VERİYOR
Uluslararası haber ajansları, ABD Başkanı Barack Obama'yla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında önceki gece gerçekleşen telefon konuşmasında, Kobani'deki Kürtlere yardım ulaştırılması konusunun da gündeme geldiğini duyurdu. Fransız haber ajansı AFP, Obama'nın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı Kürtlere silah yardımı konusunda bilgilendirdiğini kaydederken, ABD tarafının Ankara'nın endişelerine hak verdiğinin altı çizildi. Silah ve mühimmat yardımlarının bölgeye ulaşmasından sonra, YPG adına açıklama yapan sözcü Redur Halil, "Amerika'ya bize olan desteği için çok teşekkür ederiz. IŞİD'e karşı mücadelemizde bunun olumlu katkısı olacaktı, ama daha fazlasını da bekliyoruz" dedi. AFP'ye konuşan bir başka Kürt yetkili de, "Kobani'deki denge her an tersine dönebilir" ifadelerini kullandı.

KERRY'DEN TÜRKİYE'YE GÜVENCE:


ANLIK MÜDAHALEYDİ, DURUŞUMUZ AYNI
ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Kobani'ye yapılan yardımların "anlık müdahale" mantığıyla yapıldığını, Obama yönetiminin bu konudaki duruşunun değişmediğini vurguladı. "Böyle zor bir zamanda IŞİD'e karşı Kürtlere yardım etmemek sorumsuzca ve ahlaki açıdan çok zor olurdu" diyen Kerry, Türkiye'nin endişelerini de anladıklarını belirterek, Kobani konusunda Ankara ile koordinasyonu sürdürdüklerini sözlerine ekledi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Önce Erdoğan'a bilgi sonra hava yardımı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN