Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Peşmerge'nin Kobani'ye geçişine destek için yardım ediyoruz"

Dışışleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kobani'ye yardım için Peşmerge'ye verilen desteği bu sözlerle açıkladı ve ekledi: Özgür Suriye Ordusu da unutulmasın

Giriş Tarihi: 21.10.2014
Peşmerge'nin Kobani'ye geçişine destek için yardım ediyoruz
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Peşmerge'nin Kobani'ye geçişi için Türkiye'nin yardımcı olduğunu açıkladı. Çavuşoğlu, "PYD'nin yanında 7-8 grup vardır ve bunlar birlikte ortak bir karargâh kurmuştur. Irak Kürt Bölgesel Yönetimi de 'Kobani'ye yardım için işbirliği içindeyiz' açıklamasını yapmıştır. Biz de peşmerge güçlerinin Kobani'ye geçişine destek için yardımcı oluyoruz" diye konuştu. Bu konuda görüşmelerin devam ettiğini belirten Çavuşoğlu, şunları söyledi:

KOBANİ'NİN DÜŞMESİNİ İSTEMEYİZ:
200 bine yakın Kobanili Türkiye'de yaşıyor. Kobani'nin düşmesini hiçbir zaman arzu etmedik. Angajman kurallarımızı da hassasiyetle uyguladık ve koalisyon ile tam bir işbirliği içinde olduk.

PEŞMERGE'YE KOBANİ İZNİ:
Bölgenin tüm tehditlerden arındırılmasını istiyoruz. ABD'nin Kobani'yi savunan tüm güçlere havadan atarak ulaştırdığı askeri ve tıbbi malzeme yardımını da bu çerçevede değerlendiriyoruz.

PYD SURİYE İÇİN TEHDİT:
Kobani'den Türkiye'ye kaçmak zorunda kalanların tekrar Kobani'ye dönüp huzur içinde yaşamasını istiyoruz. PYD'nin Suriye'ye yönelik amaçları, ÖSO'dan farklıdır. Sadece Suriye'nin belli bir bölgesini kontrol etme amacı gütmektedir aynı IŞİD gibi. Bunun Suriye'nin geleceği ve demokratik yapılanması için bir tehdit olduğunu düşünüyoruz. Dolayısıyla PYD bu emellerini sürdürdükçe, ÖSO'nun da Türkiye'nin de desteğini alamaz. Burada PYD'nin de diğer unsurların da buradaki politikalarını değiştirmesi, bu emellerinden vazgeçmesi gerekiyor.

ESAD'I UNUTMAYIN:
Diğer taraftan Suriye'deki gelişmelerle ilgili her zaman bu sorunun gerçek sebebin de unutulmaması gerektiğini vurguluyoruz. Esed rejiminin Suriye'deki durumun gerçek sebebi olduğunu her vesileyle söylüyoruz. Esed rejimiyle de IŞİD ile de bugün mücadele eden tek unsurun ÖSO olduğunu unutmamamız gerekiyor. Dolayısıyla genel anlamda daha kapsamlı bir strateji çerçevesinde burada esas desteklenmesi gereken grubun ÖSO olduğu konusunda müttefiklerimizle de hemfikiriz. Bu arada Başbakanlık kaynakları da Peşmerge güçlerinin geçişi ve Kobani'ye yapılabilecek yardımlarla ilgili sürecin devam ettiğini bildirdi. Öte yandan ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Marie Harf, Çavuşoğlu'nun açıklamasından memnuniyet duyduklarını söyledi. Harf, "Çok çok yakın bir partner olarak gördüğümüz Türkiye koalisyonda kilit rol oynuyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Peşmerge'nin Kobani'ye geçişine destek için yardım ediyoruz"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN