'Güvenlik paketiyle 90'lara dönmeyiz'

Güvenlik paketine ilişkin kaygılara "90'lı yıllara dönmeyeceğiz" diyerek yanıt veren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: Bıçak sırtında yürürcesine özgürlük ve güvenlik dengesini muhafaza etmeliyiz

Giriş Tarihi: 22.10.2014
'Güvenlik paketiyle 90'lara dönmeyiz'
, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun ayrıntılarını açıkladığı Güvenlik Paketi için, "90'lı yıllara dönmeyeceğiz" diyerek güvence verdi. Erdoğan, bıçak sırtında yürünürcesine özgürlük ve güvenlik dengesinin kurulacağını söyledi. Kamu Denetçiliği Kurumu tarafından düzenlenen 2'nci Uluslararası Ombudsmanlık Sempozyumunda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Güvenlik Paketi"ne ilişkin eleştirileri de yanıtladı. Erdoğan, şu mesajları verdi:
ÖZGÜRLÜK VE GÜVENLİĞİN BIÇAK SIRTI DENGESİ: Özgürlüklerin ve güvenliğin çok hassas bir dengede muhafaza edilmesi gerektiğini hepimiz biliyoruz. Eğer güvenlik öne çıkarsa özgürlük kısıtlanır. Eğer özgürlük başkasının özgürlük alanını ihlal edecek şekilde yorumlanırsa o zaman da güvenlik sarsılır. Adeta bıçak sırtında yürürcesine özgürlük ve güvenlik dengesini muhafaza etmek, teraziyi tam dengede tutmak zorundayız.
VANDALLIĞA ÖZGÜRLÜK MÜ DİYECEĞİZ?:
Basın açıklaması yapmak, gösteri yapmak, protesto etmek, fikirlerini özgürce ifade etmek elbette demokratik haktır. Ama ne oldu? Birkaç gün içinde 42 insan gösterilerde hayatını kaybetti. Kamuya ve sivillere ait onlarca bina yakıldı, kullanılamaz hale getirildi. Şimdi biz bunlara demokratik hak mı diyeceğiz? Bu vandallığa, bu şiddete, gösteri hakkı, protesto hakkı, ifade özgürlüğü mü diyeceğiz?
IŞİD DE TWITTER'I KULLANIYOR: Başkan Obama'nın riyasetinde olan toplantıda (BM Güvenlik Konseyi'ndeki toplantı), özellikle IŞİD denilen bu terör örgütünün, son dönemlerde attığı adımların değerlendirmesi yapılırken, orada interneti, bunun yanında Twitter'ı çok iyi kullandığı ve buna karşı bazı tedbirlerin alınmasının gereği gündeme geldi. Şimdi sosyal medyada, özellikle gerek internet, gerek Twitter, gerek Facebook, bütün bunlar değerlendirilirken, bunu tek taraflı görmek ciddi yanlış olur.
NEŞTERDEN YANA MI BIÇAKTAN YANA MISIN? (Güvenlik- özgürlük dengesi için): Katilin elinde bıçak var, doktorun elinde neşter var. Doktorun elindeki neşter hayat kurtarır ama katilin elindeki bıçak insan hayatına kasteder ve öldürür. Biz neşterden yana mıyız, yoksa katilin elindeki bıçaktan yana mıyız? Eğer bunu iyi ayırt edemezsek, tefrik edemezsek bunun bedelini işte aynen IŞİD'in elindeki bıçaklar gibi görürüz veyahut da şu son dönemde 42 vatandaşımızın öldüğü olaylardaki gibi, onların elindeki bıçaklar gibi görürüz.
ÇOCUĞU ÖLEN ANNENİN HAKI YOK MU?: Yüzüne maske takıp eline molotof kokteyli alıp sivilleri katletmek dünyanın hiçbir yerinde özgürlük olarak kabul edilemez. Biz gösteri yapanların hakkı kadar evinde otururken çocuğu katledilen annenin haklarını da korumak zorundayız.
OKYANUS ÖTESİNDEN TİMSAH GÖZYAŞLARI:
Ta okyanus ötesinden, ölen çocuğun (Berkin Elvan) mezhebine de vurgu yaparak, timsah gözyaşlarıyla taziyeler yayımladılar. Ancak bu gösteriler sırasında ateşli silahla kasten öldürülen Burak hiç kimsenin dikkatini çekmedi, hiç kimsenin vicdanına dokunmadı. Daha önceki hafta Diyarbakır'da vahşice öldürülen 3 genç o malum çevrelerin ilgi alanlarına hiç girmedi. BU
KATLEDİLENLER İNSAN DEĞİL Mİ?
Bu vahşice katledilenler (Güneydoğu'daki gösterilerde ölen vatandaşlar) insan değil mi? Bunlar çocuk değil mi? Genç değil mi? İstanbul'da talihsizce ölen çocuk için sahte, yalan ifadelerle 'ekmek almaya gidiyordu', halbuki hiç alakası yok. Maalesef terör örgütünün maşası olmuş durumdaydı. Bu tür hikayeler tasarladılar. O çocuğu siyasi bir istismar aracı yapanlar neredeler? Okyanus ötelerinden taziyeler yayımlayan, timsah gözyaşları döken, burada sokak olaylarına benzin dökmeye çalışanlar neredeler?
KOBANİ İÇİN DERTLİSİN DE: Kobani için bu kadar dertlisin de Kobani'nin dışındaki şehirler için niçin senin en ufak bir derdin yok? Kaldı ki Kobani'de şu anda kimse yok; Kobani'de olanların hepsini biz aldık, ev sahipliği yapıyoruz, 200 bin Kobanili Kürt şu anda bizim ülkemizde.
KOBANİ BİZİM İÇİN STRATEJİK, ABD İÇİN DEĞİL:
Kobani eğer stratejikse bizim için stratejik. Amerika için stratejik değil. Dolayısıyla bizim burada alacağımız tedbirler önem arz ediyor. ANKARA
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Güvenlik paketiyle 90'lara dönmeyiz'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN