'ın partisiyle tuz fiyatları düşer!

Giriş Tarihi: 22.10.2014 12:48 Güncelleme Tarihi: 22.10.2014 17:42
İdris Bal'ın partisiyle tuz fiyatları düşer!

AK Parti Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar, parti kuracaklarını duyuran ile dalgasını geçti.

İdris Bal'ın parti kuracaklarını ilan etmesi siyaset kulislerini dalgalandırdı. Yeni partiyle 2015 seçimlerine gireceklerini söyleyen Bal'ın sözlerine AK Parti'den imalı bir karşılık geldi.

AK Parti Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar, twitter hesabından Bal'a cevap verdi:

"Tuzluk Partisinin siyasete hiçbir katkısı olmaz ama ekonomiye etkisi hafife alınmamalı: En azından tuz fiyatı düşer, çorbada tuzları olur!"

"TUZLUĞU KOYSAM ONU VEKİL YAPTIRIRIM"

Tayyar'ın tuz göndermesi ise geçtiğimiz yıl internete düşen ses kayıtlarına dayanıyor. Gülen'in en yakınındaki kişilerden biri olduğu iddia edilen Süleyman Hamit Müftigil'in sözleri çok konuşulmuştu. Müftigil, Orhan adlı kişiyle yaptığı görüşmede Türkiye siyasetine nasıl yön vereceklerini anlatıyor.

AK Parti'den 78 milletvekilinin koparılacağını belirterek tüm koordinasyonun sağlandığını ve milletvekili adaylarından istediğini istediği yere yazabileceğini ifade ederek "Taşı koysak, tuzluğu bile koysak milletvekili seçtiririz" dediği duyulmuştu.

İdris Bal, "İki yıldır üzerinde çalışıyorduk" dediği yeni partiyi kuracaklarını açıklamıştı.

CHP lideri Kılıçdaroğlu ile görüşmesinden sonra konuşan Bal, partinin 8 ay sonraki seçimlere gireceğini söyledi.

Bağımsız Kütahya Milletvekili CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüştü. Görüşmenin ardından Bal, TBMM'de basın toplantısı düzenledi. Bal, partileşme noktasına geldiklerini ve her kesimden kişilerin partide yer alacağını söyledi.

PARTİLEŞME ÇALIŞMASININ HAZIRLIĞINI BEN YAPIYORUM

Partinin liderliğini kim yapacak sorusuna Bal, '1,5-2 yıldır bu çalışmanın önderliğini, liderliğini ben yapıyorum. Biz geçmişteki liderlikten ağzı yanan insanlar olarak istişare diyoruz" diye yanıtladı.

"2015 seçimlerine parti hazır olacak mı?" sorusuna Bal, 'Şekli durumu anlamında 2015'e giremeyen bir hareket yaşayamaz" dedi.

İLK GÖRÜŞMEYİ CHP İLE YAPTILAR

"Parti kurma aşamasında, başka bir partilinin lideri olan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile ne görüştünüz" yönündeki soruya Bal, 'Biz bir ilan yapmıyoruz. Bizim çalışmalarımız kamuoyu tarafından bilindiği için telaffuz noktasına geldi. Biz farklı kesimlerle bu istişareleri yapıyoruz. Bu istişarelerinde bir tanesi bugünkü görüşmeydi" şeklinde cevapladı.

İdris Bal İstifa etmişti

AK Parti tarafından kesin ihraç istemiyle tedbirli olarak Müşterek Disiplin Kurulu'na sevk edilen Kütahya Milletvekili İdris Bal, 30 Kasım 2013'te partisinden istifa etmişti.

Paralel yapıya yakınlığı ile bilinen Kütahya bağımsız milletvekili İdris Bal'ın yeni kurulacak partinin genel başkanı olacağı iddia edildi.

Kütahya Bağımsız Milletvekili İdris Bal, bir süreden bu yana yürüttüğü parti kurma çalışmalarını tamamladı ve düğmeye bastı. İdris Bal'ın, partisinin kuruluş dilekçesini önümüzdeki hafta İçişleri Bakanlığı'na vermesi bekleniyor.11 Ekim gecesi İstanbul'daki gizli tekne toplantısında parti çalışmalarını paralel yapının siyaset ve medya ayağı ile paylaşan İdris Bal geçtiğimiz yıl AK Parti'den istifa etmişti.

Kütahya Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, Bağımsız Kütahya Milletvekili İdris Bal'ın 'parti kurma girişiminin, kendisi adına verilmiş en doğru karar' olduğunu dile getirdi.

Saraçoğlu, İzlanda ve Almanya seyehati ile ilgili Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Özdoğan ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) İl Koordinatörü İhsan Kaymak ile birlikte basın toplantısı düzenledi.

Gazetecilerin gündemle ilgili sorularını da cevaplandıran Başkan Saraçoğlu, parti kuracağını açıklayan İdris Bal ile ilgili, AK Parti'den ayrılan ve Daha sonra da parti kuran Abdüllatif Şener'in halk nezdinde hiç bir varlık gösteremediğini hatırlattı.

Başkan Kamil Saraçoğlu, "İdris Bal kendini adına en doğru kararı verdiği kanaatindeyim. Dışarıdan gazel okuma yerine parti kurup, halk nezdinde itibarı görme adına iyi bir karar. Seçimlere az bir süre kaldı. Yüzdesi nedir görsün.Bu anlamda iyi olmuştur.Kendisine 'hodri meydan' diyorum. bilindiği gibi daha önce de öncede atıp tutanlar vardı.Ne oldu. O da ayrılıp parti kurdu. Seçimlerde ne kadar oy aldığı malum. Şu an onun esamesi okuyor mu?. Ben merak ediyorum, İdris Bal Kütahya'da nasıl karşılanacak ve ne kadar oy alacak.Bunu çok merak ediyorum. Zaman az kaldı. Milletinin takdirini hep birlikte göreceğiz" ifadelerini kullandı. (EFE)

İHA

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İdris Bal'ın partisiyle tuz fiyatları düşer!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN