Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sınavsız diploma kıyağı

Aydın Nazilli Meslek Yüksek Okulu'nda paralel yapıya yakınlığıyla bilinen yönetici ve öğretim görevlileri yüzlerce öğrenciye sınavsız ders geçirdi. Sınavlara girmek yerine paralel yapının seminerlerine giden öğrenciler sınava girmiş gibi not alıp, mezun edildi. Olayla ilgili şikâyetçi olan öğrenciler tehdit edilirken şikâyetten vazgeçenler de kameraya alındı.

Giriş Tarihi: 22.10.2014 13:02 Güncelleme Tarihi: 22.10.2014 13:02
Sınavsız diploma kıyağı
Aydın Nazilli Meslek Yüksek Okulu'nda Fethullah Gülen cemaatine yakınlığıyla bilinen akademisyenlerce imza atılan bir dizi usulsüzlük ve not skandalı, sınava girmeyen bir öğrenciye geçer not verilmesiyle ortaya çıktı. Yasin Gürpolat isimli öğretim görevlisi, geçtiğimiz yılın Ocak ayında İlyas Çelik isimli öğrenciye sınava girmediği halde geçer not verdi. Durumun öğrenci tarafından da doğrulanması üzerine diğer öğrenciler, Okul Müdürlüğüne dilekçe yazarak konunun araştırılmasını istedi. Öğrencinin sınava girmediği halde geçer not alması OBİS Programında da tespit edilince okul yönetimi, araştırma komisyonu kurdu. Komisyon yüzlerce öğrencinin usulsüz not alarak mezun edildiğini belirledi. Şikâyetçi olan öğrencileri tehdit eden paralelciler, şikâyetten vazgeçen öğrencileri kameraya aldı. İddiaların odağındaki Nazilli Üniversite Sorumlusu Prof. Dr. Ertuğrul Acartürk, şaibeli not iddialarını soruşturan komisyonun başına getirildi. Acartürk, tüm skandalı ört bas etti.

SEMİNERE KATIL SINIFI GEÇ

Yeni Şafak gazetesinden Aybike Eroğlu'nun haberine göre; tüm olayların üzerini örten yapı, okulda belirli dönemde düzenlenen seminerleri de öğrenci avına çevirdi. Sınav kâğıtlarıyla birlikte öğrencilere ek kağıt dağıtan Yasin Gülpolat ücretli kişi, ad, soyad, cep telefonu ve e-mail olmak üzere öğrencilerin şahsi bilgilerini topladı. Daha sonra öğrencileri organize ettikleri seminerlere davet eden paralel örgüt mensupları, 300TL ile 600 TL arasında değişen ücret karşılığında öğrencileri seminerlere katılmaya zorladı. Öğrencilerin organize edilen seminerlere katılması halinde sınav kağıdında yazılan notlardan çok yüksek notlar verildiği belirtilirken, seminerlere katılmak istemeyen öğrenciler ise düşük notla tehdit edildi.

ŞANTAJ YAPTILAR

Skandal uygulamayla ilgili araştırma yapan dönemin Nazilli MYO Müdürü Doç. Dr. Hulusi Doğan ve komisyon üyeleri de tehdit ve şantajdan nasibini aldı. Yaşanan hukuksuzlukla ilgili olarak Adnan Menderes Üniversitesi Rektörlüğü'ne yapılan başvurular dikkate alınmazken, skandalı ortaya çıkaran Nazilli MYO eski Müdürü Doç. Dr. Hulusi Doğan ve inceleme komisyonu ekiplerine yönelik de şantaj yapıldı.

TEHDİT KAMERADA

Yaşanan eğitim skandalının farkında olan birtakım öğrencilerin de tehdit edildiği bu süreçte, öğrencilere 'baskı altında ifade verdik deyin biz de şu derslerden sizi geçirelim' gibi ahlak dışı teklifler de yapıldı. Paralel yapı elemanları, bu tehdidi kabul eden öğrencileri kameralarla da kayıt altına aldı.DEVLET ZARARA UĞRADI

Skandal üstüne skandalın yaşandığı üniversitede, kadrolaşma da yapıldı. Öğretim görevlisi olmada aranan iki yıllık deneyim koşulu paralelcilere verilen ders görevlendirmeleriyle görmezden gelindi. Bu kişilere yapılan ders ücreti ve sigorta ödemelerinin dört yıl içinde yüz binlerce liralara yaklaştığı tahmin ediliyor.

Kaynak: Yeni Şafak
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sınavsız diploma kıyağı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN