Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Doktorların Gezi davasına red kararı çıktı

Giriş Tarihi: 24.10.2014 14:35 Güncelleme Tarihi: 24.10.2014 14:39
Doktorların Gezi davasına red kararı çıktı

Hatay’da Gezi olaylarında yaralıları tedavi ettikleri ve toplumsal olaylara taraf ve müdahil oldukları iddiasıyla Hatay Tabip Odası’nın yönetim kurulu ve onur kurulu üyeleri hakkında açılan dava, mahkeme tarafından reddedildi.

Hatay 3. Asliye Hukuk Mahkemesi'ndeki görülen davanın 2. duruşmasında mahkeme heyeti davanın reddine karar verdi.

Duruşma sonrası adliye önünde açıklama yapan, Hatay Tabipler Odası Genel Sekreteri Metin Tektaş, "Bize açılan davada duruşma görüldü, duruşma beklediğimiz gibi esastan reddine karar verildi, yani geri çevrildi. Bu da bizim burada haklı mücadelemizi göstermektedir. İhtiyacı olan herkese her yerde sağlık hizmeti sunmak bizim diğer bir görevimiz. Biz sadece görevimizi yerine getirdik ve yargılanmak istendik. Bugün de davanın reddine karar verildi" dedi.

Gezi olayları sırasında Hatay Tabipler Odası Başkanı olan ve yargılanan Selim Matkap ise açıklamasında, Gezi olayları süresince toplumu bilgilendirmek dışında başka bir amaç gütmedikleri ifade etti. Matkap, "Tabip odası yönetim kurulu ve onur kurulu toplumsal huzurun, toplumsal barışın sağlanması konusunda elinden geleni yapmıştır. O dönemde bu ifade özgürlüğüne tahammülü olmayan hükümetin Sağlık Bakanlığı bizim ifade özgürlüğümüz sonrasında bize dava açmıştır. Bugünkü bu kararla bu dava çökmüştür. Bu iddia çökmüştür, ifade özgürlüğü, demokrasi, sağ duyulu Hakimler sayesinde bir kazanım daha elde etmiştir. Bilmektesinizdir ki Ankara ve Hatay Tabip Odasına dava açılmıştır. Hatay Tabip Odası'na açılan dava sonlanmıştır"diye konuştu.

Hatay 3. Asliye Hukuk Mahkemesi'ndeki duruşmada, Sağlık Bakanlığı ve Hatay Tabip Odası avukatları da hazır bulundu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Doktorların Gezi davasına red kararı çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN