Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Tanıklıktan çekilme hakkını' kullandılar

17 Aralık soruşturması kapsamında tanık sıfatıyla adliyeye çağrılan işadamı ile eski İçişleri Bakanı Muammer Güler'in oğlu Barış Güler, CMK'nın tanıdığı hak kapsamında tanıklıktan çekildi

'Tanıklıktan çekilme hakkını' kullandılar
17 Aralık soruşturması için kurulan TBMM Komisyonu dün ve önceki gün İstanbul Adliyesi'nde tanık ifadelerine başvurdu. Soruşturma kapsamında diğer şüphelilerle birlikte haklarında takipsizlik kararı verilen İşadamı Reza Sarraf ile eski İçişleri Bakanı Muammer Güler'in oğlu Barış Güler de tanık sıfatıyla Adliye'ye çağrıldı. Ancak Sarraf ile Güler Ceza Muhakemesi Kanunu'nun (CMK) tanıdığı hak kapsamında tanıklıktan çekilerek soruları yanıtsız bıraktı. Sarraf, CMK'nın "Kendisi ve yakınları aleyhine tanıklıktan çekilme" başlıklı 48'inci maddesi kapsamında tanıklıktan çekildi. Güler ise aynı kanunun "Şüpheli veya sanıkla aralarında evlatlık bağı bulunanlar tanıklıktan çekilebilir" hükmü gereğince tanıklıktan çekilme hakkını kullandı. Güler ile birlikte Rüçhan Bayar, Özgür Özdemir ve Ahmet Murat Öziş'i de önceki gün tanık olarak dinleyen komisyonun, daha önce ise İranlı işadamı Mohammadsadegh Rastgar Shishehgarkhaneh ile "Marina" isimli bir kadının tanıklığına başvurduğu da öğrenildi. Komisyona çağrılan 10 kişinin susma hakkını kullandığı belirtildi. Komisyon üyelerinin 17 Aralık soruşturmasına takipsizlik kararı veren savcı Ekrem Aydıner'den de bilgi aldığı öğrenildi.

HASTANEYE GERİ DÖNDÜ
İşadamı , avukatı Şeyda Yıldırım ile birlikte dün İstanbul Adalet Sarayı'na geldi. Geçen hafta çarşamba günü safra kesesi ameliyatının ardından sarılık teşhisi konan ve tedavisi süren Rıza Sarraf, 15 dakika kaldığı adliyeden hastaneye döndü. 17 Aralık soruşturmasına ilişkin dört eski bakan için kurulan Meclis Soruşturma Komisyonu, çalışmalarını 26 Aralık tarihine kadar sürdürecek. Gelecek hafta da ifade almaya devam edecek komisyon üyeleri, işlemlerin ardından hazırladıkları raporu TBMM'ye sunacak.

KÖYLÜ: NE GEREKİYORSA YAPIYORUZ

Soruşturma Komisyonu Başkanı Hakkı Köylü, AK Partili Yusuf Başer ve CHP'li üye Ercan Cengiz'den oluşan üç kişilik alt komisyonda, uzman olarak Adalet Bakanlığı müfettişleri de görev yapıyor. Alt komisyon dosya incelemesi yanı sıra dosyada adı geçen isimlerle tanıkların ifadelerine başvuruyor. Komisyon Başkanı Hakkı Köylü ise SABAH'a yaptığı değerlendirmede, "Tanıkları gerekli gördüğümüz yerde dinleyeceğiz. Şu ana kadar çok kişi dinledik. Bunlar arasında dosyalarda ismi geçenler de geçmeyenler de var. Soruşturma yapıyoruz, soruşturma neyi gerektiriyorsa onu yapıyoruz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Tanıklıktan çekilme hakkını' kullandılar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN