Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tedbir alınmazsa tek taraflı hamle

Giriş Tarihi: 27.10.2014
Tedbir alınmazsa tek taraflı hamle

Güvenli hat konusunda koalisyona baskı yapan Ankara, olumlu yanıt gelmemesi durumunda tek taraflı güvenli bölge ilan etmek için hazırlıklara başladı

Ankara, terör ve göç tehdidine karşı sınırda "güvenli hat" kurulması için yeni bir hamleye hazırlanıyor. ABD başkanlığında oluşturulan koalisyon güçlerini ikna için Ankara-Washington hattında diplomasi trafiği bu hafta da yeniden hareketleniyor. Kış mevsimi yaklaştığı için acilen tedbir alınmasını isteyen Ankara, olumlu yanıt gelmemesi durumunda kendi güvenliğini korumak için tek taraflı güvenli bölge ilan etmek için hazırlıklara başladı. En az 3 bölgede tek taraflı güvenli bölge ilan edilmesini planlanıyor. Kobani, Telabyad ve Mürşitpınar Sınır Kapısı'nın Suriye tarafında, hat ya da cep şeklinde güvenli bölge oluşturulacak.

DAR KAPSAMLI, SÜRELİ:
Ankara, güvenli bölgenin NATO destekli olmasını tercih ederken, her türlü seçeneğe göre hazırlık yapıldı. Koalisyon ülkelerinden olumlu yanıt gelmezse ona göre pozisyon alınacak. Tek taraflı oluşturulması durumunda dar kapsamlı, süreli tutulacak. IŞİD'le savaşan unsurların ihtiyaçları da bu bölgeden karşılanacak.

ASKER PLANLAMASINI YAPTI:
"Öncelimiz sınır güvenliği" diyen Genelkurmay Başkanlığı, harita üzerinde tüm ayrıntıları değerlendirdi. Asker de tek taraflı güvenli bölge konusunda planlama yaptı. Haritalar üzerindeki planlar askeri ihtiyaçlar dikkate alınarak yenilendi. Bölgede 20 bin dolayında askerin görev yapması öngörülüyor. Ülke güvenliği için askeri yasak bölgeler Suriye sınırında genişlerken, bölgedeki elektronik gözetleme sistemlerinin sayısı da artırılıyor.

PKK GEÇİŞİNE ÖNLEM:
Güvenli bölgede insani yardımın yanı sıra sığınmacı görüntüsüyle sızmak isteyen PKK'lılara karşı da önlem alınmış olacak. Sınırlardaki birlikler takviye edilirken, öncelikle Suriye içindeki kritik bölgelerde cep şeklinde 3-4 güvenli bölge oluşturulması seçeneği ağır basıyor. Asker, görev planlamasını da yaptı.

SOSYAL PATLAMA ENDİŞESİ:
Bakanlar Kurulu toplantısında da, göç dalgası ve güvenli bölge seçeneği yeniden değerlendirildi. Yeni bir göç dalgasının ciddi bir sosyal patlamaya neden olabileceği endişesi dile getirildi. Lübnan'ın da sınır kapısını kapatmasının ardından Türkiye'ye geçişlerin ciddi bir tehdide dönüşebileceği tespiti yapıldı. Gelecek sığınmacıların yerinde korunması gerektiği ifade edildi.

DERİNLİK ARAZİ DURUMUNA GÖRE:
Güvenli bölgenin derinliğinin arazi durumuna göre 20-30 kilometrelik alanı kapsaması öngörülüyor. Bölgenin, Kürt, Arap, Türkmenlerin yaşadığı Haseki, İdlib, Rojava kentlerini kapsaması seçeneği de gündeme gelirken, güvenli bölgeleri özel kuvvetlerin koruması öngörülüyor.

BM DE DEVREYE GİRSİN:
Uzun bir süreye yayılacak olan IŞİD'le mücadele sürecinin güvenlik, siyasi yanı kadar finansman boyutu da önem taşıyor. Türkiye'nin tek başına karşılayamayacağı tespiti ile Birleşmiş Milletler'den destek istenmesi öngörülüyor.

ALMANYA KORİDORU
IŞİD'e karşı savaşmak için Almanya'dan Suriye'ye giden PKK'lıların sayısı artıyor. Alman Der Spiegel şimdiye kadar 50 gönüllünun, Kobani'ye gittiğini yazdı. Kobani'nin düşmesi halinde oluşacak tepkinin de güvenlik endişesi yarattığı kaydedildi.

SINIRDA ATEŞ AÇILDI
Genelkurmay Başkanlığı, sınırın Suriye tarafından güvenlik güçlerine açılan ateşe misliyle karşılık verildiğini bildirdi. Açıklamada Ateşin Kilis'teki Afrin Hudut Karakol Komutanlığı sorumluluk bölgesinde, hudut devriye timine uzun namlulu silahla açıldığı belirtildi.

KIZIYLA TESLİM OLDU
Genelkurmay'ın internet sitesinden yapılan açıklamada, Tunceli'nin Ovacık ilçesinde bir kadın teröristin, yanında dört yaşındaki kızıyla silahsız ve teçhizatsız olarak teslim olduğu belirtildi. Açıklamada ayrıca Tunceli'de karakol inşaatına malzeme taşıyan bir acacın yakıldığı bilgisi yer aldı.

KORUCU ÖLÜ BULUNDU
Bitlis'in Çeltikli köyünde geçici köy korucusu olarak görev yapan ve yaklaşık 2 aydır haber alınamayan Nihat Çaprak'ın (38) öldürüldüğü belirlendi. Çaprak'ın cesedi, Hizan-Tatvan karayolu Güzeldere mevkisinde telefon direğine asılmış olarak bulundu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tedbir alınmazsa tek taraflı hamle
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN