Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Süreci bitiren biz olmayacağız'

Çözüm sürecini bitiren tarafın hükümet olmayacağını söyleyen Başbakan Yardımcısı Arınç, "Ama birileri bizden şiddet olaylarına karşı bir yumuşaklık beklemesin" dedi

Giriş Tarihi: 28.10.2014
'Süreci bitiren biz olmayacağız'
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, hükümetin çözüm sürecine sabırla devam edeceğini belirterek "Bitiren taraf biz olmayacağız" dedi. Bakanlar Kurulu'nun ardından açıklamalarda bulunan Arınç, şunları söyledi:

PATLAYICI CUDİ'YE GİDİYOR:
(PKK'nın gasp ettiği patlayıcı) Üç araçtan birine örgüt mensuplarınca el konulmuştur. Cudi dağı Ballıkaya bölgesine gittikleri tespit edildi. Dağa varmadan yakalanacaklarını ümit ediyoruz.

KİMSEYİ DİNLEMEYİZ:
6-7 Ekim'deki gibi olaylar, tamamen terör ve şiddet olaylarıdır. Azına da çoğuna da tahammülümüz yoktur. Çözüm sürecinin de önünde gelen şey; insanımızın huzur ve güvenlik içinde yaşaması, asayişi bozacak terör ve şiddet olayına müsaade edilmemesidir. Çözüm süreci var diyerek bunları meşru, haklı göstermeye çalışan hiç kimseyi dinlemeyiz.

MİLLETİMİZE SÖYLER, BİTİRİRİZ:
Çözüm süreci bizim açımızdan devam ediyor. Etmesine de azami dikkat gösteriyoruz. Ama birileri çözüm süreci devam ediyor diye bizden bu şiddet olaylarına karşı bir yumuşaklık beklemesin. Biz aba altından sopa göstermeyi, tehdit etmeyi sevmeyiz. Bunun bitmesi gerektiği zaman, milletimize söyler bitiririz.

MECBUR VE MAHKUM DEĞİLİZ:
Biz çözüm sürecine mecbur ve mahkum değiliz. Eğer çözüm süreci başarısızlığa uğrarsa bunun altında herkes kalır. Adadaki şahıstan başlayarak siyaset uzantılarına kadar, terörle doğrudan dolaylı herkes kadar halkımız da bundan zarar görür. Onun için ince götürmeye, hassas davranmaya, duygusal karar vermemeye çalışıyoruz. Ama bizim gösterdiğimiz itina kadar 'ben de bu işin içindeyim' diyenlerin de vicdanlı, ahlaklı olması lazım. Onlar her önüne geleni söyleyecek, her eline geçeni yapacak, biz de çözüm süreci devam edecek dersek bu komediye döner. Çözüm sürecine ısrarla, sabırla devam edeceğiz. Bitiren taraf biz olmayacağız.

'ACİL DURUM MERKEZİ KURUMSAL HALE GELDİ'
"6-7 Ekim sonrasında İçişleri Bakanlığı başkanlığında acil durumlarda görev yapmak üzere bir heyet teşkil edilmişti. Acil Durum Koordinasyon Merkezi, ilgili bakanlık müsteşarları ve bakan yardımcılarımızın katılımıyla kurulmuştu. Buna kurumsal nitelik kazandırdık. Genelgeyle acil durumlarda koordinasyonu teşkil etmek üzere Başbakanlık'ta birim oluşturduk. Başbakanlık Koordinasyon Merkezi, Başbakanım��z'ın talimatıyla faaliyete geçecek, olay geçince sona erecek."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Süreci bitiren biz olmayacağız'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN