HSYK'da yeni görev dağılımı

Giriş Tarihi: 28.10.2014 11:54 Güncelleme Tarihi: 28.10.2014 13:26
HSYK'da yeni görev dağılımı

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Genel Kurulu, Daire Başkanlarını, üyelerin dağılımını ve HSYK Başkan Vekilini belirledi.

Kurul'da yapılan seçim sonucunda Metin Yandırmaz HSYK Başkan Vekili oldu. Halil Koç'un 1. Daire Başkanı olduğu seçimde, Mehmet Yılmaz 2. Daire Başkanlığı koltuğuna oturdu. HSYK Başkan Vekili seçilen Metin Yandırmaz ayrıca 3. Daire Başkanı olarak belirlendi.

Yargıtay'dan 3 asıl, 3 yedek, Danıştay'dan 2 asıl, 2 yedek, Adalet Akademisinden 1 asıl, 1 yedek üyenin seçildiği Kurulda, Adalet Bakanı ve müsteşarı doğal üye oluyor. Diğer üyelerin 4'ü cumhurbaşkanı tarafından hukukçu öğretim üyeleri ve avukatlar arasından doğrudan atandı. 22 asıl 12 yedek üyesi bulunan HSYK'ya, birinci sınıf adli ve idari yargı hakim ve savcılar arasından 12 Ekim'deki seçim yoluyla 10 asıl, 6 yedek üye seçildi.


Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Genel Kurulu, bugün yaptığı toplantıda ise yeni HSYK'nın üyelerinin dağılımını, daire başkanlıklarını ve HSYK Başkan Vekilini belirledi. Buna göre, idari yargıdan seçilen Halil Koç HSYK 1. Daire Başkanı oldu. 2. Daire Başkanlığı'na ise Yargıda Birlik Platformu'nun desteklediği Mehmet Yılmaz seçildi. HSYK Başkan Vekilliği'ne seçilen Yargıda Birlik Platformu'nun desteklediği Metin Yandırmaz ayrıca HSYK 3. Daire Başkanı oldu.

DAİRE ÜYELERİNİN DAĞILIMI


Halil Koç'un başkanlık koltuğuna oturduğu 1. Daire'nin üyeleri "Adalet Bakanlığı Müsteşarı Kenan İpek, Yargıtay Üyesi Yakup Ata, Mehmet Durgun, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından atanan Rasim Aytin, Yargıda Birlik Platformu tarafından desteklenen Ömür Topaç ve İsa Çelik oldu.


Mehmet Yılmaz'ın başkanı olduğu 2. Daire'nin üyeleri ise Danıştay Üyesi Taci Bayhan, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından atanan Hayriye Şirin Ünsel ve Muharrem Özkaya, Yargıtay Üyesi Mustafa Kemal Özçelik, Yargıda Birlik Platformu tarafından desteklenen Ramazan Kaya ve Mahmut Şen olarak belirlendi.


Metin Yardımaz'ın başkanı olduğu 3. Daire'nin üyeleri ise Danıştay Üyesi Şaban Işık, Türkiye Adalet Akademisi kontenjanından seçilen Adalet Bakanlığı Hukuk İşleri Genel Müdürü Ömer Kerkez, Yargıtay Üyesi Kerim Tosun, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından atanan Aysel Demirel, idari yargıdan seçilen Ahmet Berberoğlu, Yargıda Birlik Platformu tarafından desteklenen Turgay Ateş oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından atanan Aysel Demirel, yeni HSYK'nın ilk Genel Kurulu toplantısına türbanla katıldı.

DAİRELERİN GÖREVLERİ


Halil Koç'un başkanlığının yapacağı 1. Daire, atama, nakletme ve kadro gibi işlerlerden sorumlu. Hakim ve savcıların kararnamesi bu daire tarafından hazırlanacak. Metin Yılmaz'ın başkanlığını yapacağı 2. Daire ise hakim ve savcıların görevlerinden dolayı veya görevleri sırasındaki suç ve disiplin soruşturması ve kovuşturması sonucu hakkında vermeyle görevli. Daire ayrıca hakim ve savcıların disiplin veya suç soruşturma ve kovuşturması nedeniyle geçici yetkiyle yer değiştirmesine veya görevden uzaklaştırılmasına karar veriyor. HSYK Başkanı Vekili Metin Yandırmaz'ın başkanlığını yaptığı 3. DAireninin görevleri ise şöyle:


H'kim ve savcı adaylarını mesleğe kabul etmek. H'kim ve savcıların görevlerini; kanun, tüzük, yönetmelik ve genelgelere (h'kimler için idarî nitelikteki genelgelere) uygun olarak yapıp yapmadıklarına ilişkin denetleme işlemlerini Teftiş Kuruluna yaptırmak. H'kim ve savcılar hakkındaki ihbar ve şik'yetleri inceleyip gereğini yapmak. H'kim ve savcıların görevlerinden dolayı veya görevleri sırasında suç işleyip işlemediklerini, h'l ve eylemlerinin sıfat ve görevleri icaplarına uyup uymadığını Kurul müfettişleri veya müfettiş yetkilerini haiz kıdemli h'kim veya savcı eliyle araştırma ve gerektiğinde haklarında inceleme ve soruşturma işlemleri için teklifte bulunmak. H'kimlik ve savcılık görevine tekrar atanma ile diğer hizmetlerden mesleğe atanma talepleri hakkında karar vermek. Meslekten çekilme, çekilmiş sayılma ve görevin sona ermesi hakkında karar vermek."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
HSYK'da yeni görev dağılımı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN