Meclis Komisyonu'nda tanık mı sanık mı kavgası

Giriş Tarihi: 29.10.2014
Meclis Komisyonu'nda tanık mı sanık mı kavgası

Soruşturma Komisyonu'nun, Rıza Sarraf, Ali Ağaoğlu gibi 15 ismi İstanbul'da dinlemesine muhalefetten itiraz geldi: Dinlemeler Ankara'da yapılacaktı. Dosyada adları geçtiği halde tanık oldular

Meclis Soruşturma Komisyonu bünyesinde kurulan alt komisyon, İstanbul Adliyesi'ndeki dosya inceleme çalışmalarını önceki gün itibariyle tamamlarken gözler Soruşturma Komisyonu'nun bundan sonra yapacağı çalışmalara çevrildi. Muhalefet partili üyeler ise İstanbul Adliyesi'nde yapılan dinlemelere tepki gösterdi. Bir hafta boyunca İstanbul Adliyesi'nde çalışan alt komisyon, dosyada adı geçen ve aralarında Rıza Sarraf, Ali Ağaoğlu, Barış Güler ve Oğuz Bayraktar'ın da olduğu 15 ismi ifadeye çağırıp dinledi. Soruşturma Komisyonu'nun CHP'li üyesi İzmir Milletvekili Erdal Aksünger ise alt komisyonun CHP'li üyesi Ercan Yavuz'un itirazına rağmen soruşturmada adı geçen isimlerin İstanbul'da dinlenmesine tepki göstererek, "Alt komisyonun İstanbul'da sadece dosyaları inceleyeceği, dinlemelerin ise Ankara'da yapılacağı konusunda prensip kararı alınmıştı. Ancak Komisyon Başkanı Hakkı Köylü bu karara uymayarak oldu bittiyle dosyada adı geçen isimleri İstanbul'da ifadeye çağırdı. Bu yaşananlar Hakkı Köylü'nün tiyatro oyunudur. Kaldı ki bu 15 ismin bir kısmı da ifadeye gelmemişler. Bu da kabul edilebilir değil. Bu isimler dosyada adı geçmelerine rağmen sanık değil tanık sıfatıyla ifadeye çağrılıyorlar. İtirazlarımızı komisyon toplantısında dile getireceğiz" diye konuştu.

'YASAYA BAKIP ELEŞTİRSİNLER'
Komisyonun MHP'li üyesi Mesut Dedeğoğlu da Soruşturma Komisyonu bünyesindeki alt komisyonun, Meclis'e gönderilmeyen soruşturma dosyalarının yerinde incelenmesi için kurulduğunu ve sadece dosyaları incelemek üzere görevlendirildiğini hatırlattı. Komisyonda dinlemelerin Ankara'da yapılması konusunda karar alındığını söyleyen Dedeoğlu, "Biz de anlamadık neden böyle bir eylem içine girildi. Konuştuğumuzun tersi yapıldı. Bunun bir açıklaması olmalı. İlk toplantıda bunun gerekçesini soracağız ve komisyon başkanından yanıt isteyeceğiz" dedi. Komisyona yönelik eleştirilere yanıt veren AK Parti Kastamonu Milletvekili Hakkı Köylü ise "Daha önce de dinleyeceklerimizin bir kısmını Ankara'da, bir kısmını İstanbul'da dinleyeceğimizi söylemiştik. Başkalarının tavırları beni ilgilendirmiyor. Konuşacaklar da CMK'yı okusun, ona göre konuşsun. Ezbere konuşmasın" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Meclis Komisyonu'nda tanık mı sanık mı kavgası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN