Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sınırımızda Esad'ı, IŞİD ve PKK'yı istemiyoruz

Giriş Tarihi: 29.10.2014
Sınırımızda Esad'ı, IŞİD ve PKK'yı istemiyoruz

Başbakan Davutoğlu, Suriye rejiminin, IŞİD'in ve PKK'nın Türkiye'nin düşmanı olduğuna dikkat çekerek "Kobani'ye kara birliklerini göndermeyenler, bizim aynı riski alıp birlik göndermemizi nasıl bekler" dedi

, BBC'nin uluslararası baş muhabiri Lyse Doucet'in sorularını cevapladı. Lübnan'ın acil durumlar dışında mülteci kabul etmeme kararına ilişkin Türkiye'nin benzer uygulama yapıp yapmayacağı sorusu üzerine Davutoğlu, "Böyle bir şey düşünmüyoruz. Eğit ve donat programı çoktan başladı. Bu bizim bütünlüklü stratejimizin bir parçası. Tek çözüm yolu bunun hızlanması. Türkiye'nin kendi öncelikleri ve buna bağlı riskleri var. Sınırımızda görmek istemediğimiz üç grup var: Suriye rejimi, IŞİD ve PKK. Bunların tümü Türkiye'nin düşmanı. Türkiye için tehdit ve risk oluşturmakta. Son olaylar Suriye krizini Türkiye'ye taşımak istediklerini gösterdi. Buna asla izin vermeyiz" dedi. Davutoğlu'nun konuşmasından satırbaşları şöyle:
PEŞMERGE BARIŞ AMAÇLI GÜÇ: Kobani için askeri operasyon gerekli. Ama bunu kim yapacak? Eğer Türkiye Kobani'ye askeri müdahalede bulunursa uluslararası tarafların çoğu Türkiye'yi eleştirecektir. Amerikalılar ve Avrupalılar kendi birliklerini göndermek isterse asla hayır demeyiz. Eğer göndermek istemiyorsa Türkiye'nin sınırda aynı riskleri alarak birlik göndermesini nasıl bekleyebilirler? Kente yardım etmenin tek yolu barış amaçlı ya da ılımlı güçler göndermek. Peki bu güçler kim? Peşmerge.
IŞİD BİR TEHDİT: IŞİD hem Türkiye'ye hem de İslam dünyasına ideolojik bir tehdit oluşturuyor. Türkiye, demokrasi ve İslam birlikteliğinde bir başarı öyküsüdür. Biz asla sınırımızdan yabancı savaşçıların Suriye'ye geçişine izin vermedik. İki yıl önce muhataplarımıza yabancı savaşçıların Türkiye'ye gelmelerine engel olmalarını istedik. "Hayır, biz demokratik ülkeyiz" dediler. "O zaman isimlerini verin biz durduralım" dedik. "Suç işlemeyenlerin ismini veremeyiz" dediler. Ekim 2013'te IŞİD'i terör örgütü ilan ettik, iki ay sonra mevzilerini bombaladık. Türkiye sınırına yaklaşan yüzlerce IŞİD'li öldürüldü.
UÇUŞA YASAK BÖLGE: Uçuşa yasak bölge neden önemli? Suriye rejimi, Halep ve etrafını bombalıyordu. Rejimin kara birlikleri olmadığından IŞİD bu bölgelere yerleşti, aralarında taktiksel bir işbirliği vardı. Rejimi bombaladığında ÖSO çekildi, IŞİD işgal etti. IŞİD bu bölgelerden çekilirse ve uçuşa yasak bölge oluşturulmazsa, Suriye rejimi, bombardımana devam edecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sınırımızda Esad'ı, IŞİD ve PKK'yı istemiyoruz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN