THK'ya rüşvet operasyonu

'na, uçan balon, ambulans helikopter ile eğitim uçakları ihalelerine fesat karıştırıldığı ve yolsuzluk yapıldığı iddiasıyla operasyon yapıldı. 9 kişi gözaltına alındı

Giriş Tarihi: 29.10.2014
THK'ya rüşvet operasyonu
'na (THK) "İhaleye fesat karıştırmak, yolsuzluk ve rüşvet" iddiasıyla dün bir operasyon düzenlendi. Operasyonda, Kurum Başkanı Osman Yıldırım ve Gökçen Havacılık Genel Müdürü Volkan Yılmaz'ın da aralarında bulunduğu 9 kişi gözaltına alındı. Kurum bünyesinde gerçekleştirilen; eğitim uçakları, Sağlık Bakanlığı'nın kiraladığı ambulans helikopterler ile Kapadokya'da kullanılan uçan balon ihalelerine fesat karıştırıldığı iddia ediliyor.

BİR YILLIK TEKNİK-FİZİKİ TAKİP...

Başkent düne, THK yöneticilerine yönelik "İhaleye fesat karıştırmak, yolsuzluk ve rüşvet" operasyonuyla uyandı. "THK'da ihalelere fesat karıştırıldığı, yolsuzluk ve rüşvet" iddiaları üzerine, Ankara Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlar ve Suç Gelirleriyle Mücadele Şubesi ekipleri, savcılık talimatıyla düğmeye bastı. Yaklaşık bir yıl süren teknik ve fiziki takip sonucunda, eğitim uçuşları, Sağlık Bakanlığı'nın kiraladığı ambulans helikopterler ve Kapadokya bölgesindeki uçan balon ihalelerine fesat karıştırıldığı belirlendi.

YASADIŞI FAALİYETLERİ BELGELENDİ

Teknik ve fiziki takibe alınan şüphelilerin yasa dışı tüm faaliyetleri kaydedilirken, Mali Suçları Araştırma Kurumu (MASAK) da hesap hareketleri ve mal varlıklarını inceledi. MASAK incelemesinde, şüphelilerin, milyonlarla ifade edilen hesap hareketleri ve mal varlıklarının bulunduğu ortaya çıktı. Son olarak, "Türkkuşu" projesi ile ilgili bilgilerin sosyal medya üzerinden sızdırılması üzerine Mali Şube ekipleri, dün sabah operasyon yaptı. Polisin hazırladığı dosya kapsamında kurum içinde yapılan birçok ihaleye fesat karıştırıldığı ve yolsuzluk yapıldığı da iddialar arasında. Soruşturmaya konu olan ambulans helikopter sayısı 17 ile ifade edilirken, MASAK görevlilerinin yaptığı incelemede şüphelilerin mal varlıklarında ciddi artış olduğu belirlendi.

'AKRABALARINI KURUMDA İŞE SOKTU' İDDİASI
Zanlıların evlerine dün sabah giden polis ekipleri, THK Başkanı emekli Tümgeneral Osman Yıldırım'ı Ümitköy'deki evinde, yakın akrabaları, kurum çalışanları ve Gökçen Havacılık Genel Müdürü Volkan Yılmaz da ev adreslerinde gözaltına aldı. 9 kişiyi gözaltına alan polis 2 kişiye ise henüz ulaşamadı. THK ile bağlı kurumlar ve şüphelilerin adreslerinde bulunan bilgisayarlara da el konuldu. Çok sayıda gayrimenkule sahip olduğu ve lüks bir hayat yaşadığı ileri sürülen Osman Yıldırım'ın yakın akrabalarını THK'ya yerleştirdiği, bir süre önce başkomiserlikten emekli olan kardeşi Selami Yıldırım'ı da aynı kurumda bir birimin başında görevlendirdiği öne sürüldü.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
THK'ya rüşvet operasyonu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN