Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'İhmal varsa hesabı sorulur'

Giriş Tarihi: 30.10.2014
'İhmal varsa hesabı sorulur'

Başbakan Davutoğlu, "İşçi yakınlarının acısını, üzüntüsünü, hüznünü paylaşıyoruz. Bir şekilde işletmenin ya da kurumun ihmali varsa kesinlikle hesabı sorulur" diye konuştu

Başbakan Ahmet Davutoğlu eşi Sare Davutoğlu ile birlikte dün Ermenek'te 18 işçinin mahsur kaldığı maden ocağına geldi. İlk olarak Türk Kızılayı çadırına giden Davutoğlu daha sonra Afet ve Acil Durum Yönetim Başkanlığı (AFAD) Mobil Koordinasyon Merkezi'ne geçerek, bakanlardan ve yetkililerden bilgi aldı. Davutoğlu daha sonra gazetecilere çalışmalarla ilgili bilgi vererek şunları söyledi:

EVLATLARI BİZİM EVLATLARIMIZ:
İşçi yakınlarıyla görüştüm. Her birinin acısı yüreğimize düştü, hüznünü paylaşıyoruz. Onların evlatları bizim evlatlarımızdır. Onların ailelerine düşen acı ya da sabır aynı şekilde bizim için de geçerlidir. Doğduğum mekan buraya çok yakın. Toros dağlarındaki iş imkanlarının kıtlığı, madendeki vatandaşlarımızın helal rızık için ne şartlarda çalıştığını bilen birisi olarak söylüyorum. Bir an önce bu kardeşlerimize ulaşmak için ne gerekiyorsa yapılıyor, yapılacak.

ADLİ SORUŞTURMA BAŞLADI:
Adli soruşturma başladı. Su boşaltıldığı zaman kazanın gerekçeleri ortaya çıkacak.Herhangi bir şekilde işletmenin ya da herhangi bir kurumun bir ihmali varsa kesinlikle bunun hesabı sorulur. Kimsenin, şu veya bu gerekçeyle bir soruşturmadan azade olacağı, bigane kalacağı gibi bir kanaat sahibi olmaması icap eder. Bizzat ben bu işin takipçisi olacağım. Her bir işçimizin canı bize emanettir. Birçok düzenlemeyi yaptık. Önümüzdeki dönemlerde de iş kazalarıyla ilgili büyük bir şûra toplamayı planlıyorduk. En detayına kadar incelenecek, hesabı sorulacak. Ama herhangi bir ihmal ve yanlış yoksa, ek alınması gereken tedbirler alınacak.

35 METRE AŞILACAK:
AFAD'dan yetkililerden brifing aldım. 812 metre, 777 metre kotta kaza oluyor. Yaklaşık 35 metrelik bir su birikimini aşarak oraya ulaşmamız gerekiyor. Pompalarla 10 metreyi aşkın bir tahliye oldu. Bunu illerden gelen imkanlarla tek teselli edici haber. Bütün bu ahtapot dediğimiz sistem devreye girdi. Ama işçilerimizin nerede olduğunu, lokasyonları tam tespit edilemediği için ilk kazanın olduğu yer, onlara ne kadar zamanda ulaşılır söylemek doğru değil.

MECLİS'E SEVK EDİLECEK:
En kısa sürede neticeyi almaya çalışacağız. Kazanın oluş şekli bütün detayıyla incelenecek. Spekülatif kanaatlerden uzak durmak lazım. Maden firmalarıyla bir araya gelmiştik. Son çıkan yasayla işçilerimizin hakları geniş ölçüde ele alındı. Bunun işvereni etkileyen tarafları oldu. Tekrar bir araya gelip ele alacağız. Göreve geldikten sonra iş kazalarıyla ilgili çok ciddi çalışma başlatmıştık. Şimdi buradan da edindiğimiz tecrübe gözlemelerle bunu süratle Meclis'e sevk edeceğiz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'İhmal varsa hesabı sorulur'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN