İslam Dünyası gençleri buluşuyor

Giriş Tarihi: 30.10.2014 09:52
İslam Dünyası gençleri buluşuyor

İslam Dünyası Sivil Toplum Kuruluşları Birliği(İDSB) gençlik kurulu Genç İDSB, İslam Dünyasının dertleriyle dertlenen ve çözüm için her zaman ve her mekânda aktif bir şekilde görev almaya hazır, bu doğrultuda çalışmalarını gerçekleştirirken Türkiye'de veya dünyanın farklı coğrafyalarında faaliyet gösteriyor. Bu bağlamda Genç İDSB kurulu; İslam Dünyası Akademisi, 12. Uluslararası Gençlik Buluşması ve Ülke Masaları çatısı altında yayınlanan makale ve raporlarla adından sıkça söz ettiriyor.

Genç İDSB, İslam Dünyası gençleri arasında devamlılığı olan bir iletişim ağı kurmaya çalışmaktadır. Karşılıklı tecrübe alışverişinde bulunmak ve farklı coğrafyalardaki Müslüman gençlerin sorunlarını çözüm üretmek için çalışmalar gerçekleştiren kurul, etkin ve aktif projeler üreterek faaliyetlerini sürekli artırıyor.

Uluslararası Gençlik Buluşmaları (UGB):Genç İDSB kurulunun önemli çalışmalarının başında geliyor. Uluslararası Gençlik Buluşmalarında 40′ın üzerinde ülkeden 100′ü aşkın genç bir araya gelerek İslam Dünyasını alakadar eden ekonomik, sosyal, siyasi, kültürel ve dini konularda görüş alışverişinde bulunuyor. Bu sayede farklı coğrafyalardan gelen gençler, farklı ülkelerdeki Müslüman kardeşlerinin problemlerinden haberdar olmanın yanı sıra, onlarla tanışma ve dostluk kurma fırsatını da elde etmiş oluyor. 12.UGB ise Asya-Pasifik ülkelerinden Malezya'nın başkenti Kuala Lumpur'da gerçekleştirilecek. Malezya'da gerçekleştirilecek UGB'nin akademik forum başlığı "İslam ve Gençlik" olarak belirlendi. İslam Dünyası'ndan birçok kesimin katılacağı buluşma, 30 Ocak-8 Şubat 2015 tarihleri arasında yapılacak. 12. UGB için başvurular Genç İDSB'nin internet adresinden ulaşılabilmektedir.

İslam Dünyası Akademisi (İDA): Genç İDSB'nin öne çıkan çalışma alanlarından biri olarak göze çarpıyor. Üsküdar Belediyesi Gençlik ve Eğitim Merkezleri ile ortak olarak yürütülen proje kapsamında, Kriz Bölgeleri Çalışmaları'ndan, Enerji Politikaları Okumaları'na, Afrika'dan Balkan Okumaları'na kadar birçok farklı alanda akademik eğitim ve bilgi aktarımı sağlanıyor. Kasım ayı itibariyle başlayacak olan çalışmalar Üsküdar Gençlik Akademisi'nde alanında uzmanlaşmış akademisyen ve aktivitistler tarafından gerçekleştirilecek. ''İslam Dünyası'nda neler oluyor?'' sorusuyla harekete geçen kurul, İslam Dünyası Akademisi eğitim programları ve okuma grupları ile gençlere çözüm üretme ve analiz yeteneklerini arttırmayı hedefliyor. İslam Dünyası Akademisi başvuruları yine Genç İDSB'nin internet adresi üzerinden yapılmaktadır.

Ülke Masaları: Genç İDSB'nin uzun uğraşlar sonucu ortaya çıkardığı en önemli projelerinden biri olarak görülüyor. Ülke Masaları hazırladığı rapor ve makalelerin İslam dünyasının dış siyasetini etkileyebilecek düzeyde olması için yoğun çaba harcıyor. Ülke Masaları çalışmaları, dünya gündemini takip etmek isteyen kişi ve kurumlar için vazgeçilmez bir kaynak olma yolunda hızla ilerliyor. Bu kapsamda açılan ulkemasalari.org sitesinde birçok makale ve rapor günübirlik olarak paylaşılıyor. Her ülke için uzman yetiştirmeyi başlıca hedef kabul eden Ülke Masaları, bu hedef doğrultusunda yetiştirilmek üzere eğitime alınan kişilerin ilgili ülkelere ziyaretlerde bulunmasını sağlayarak yaptıkları tespitleri yerinde görmelerini, teorik bilgilerini sahada değerlendirerek pratik hale getirmelerini mümkün hale getirmeyi amaçlıyor. ''Dünyayı yeniden yorumluyoruz!'' sloganı ile harekete geçen Ülke Masaları ekibi, 7 kıtanın tamamını içeren dünya devletlerini her anlamda mercek altına alarak yeni bir bakış yeni bir perspektif sunuyor.
''6 Kıta, 53 ülke, 1 millet'' sloganıyla dünyanın herhangi bir noktasında yaşayan her Müslümanı İttihad-ı İslam çerçevesinde değerlendiren Genç İDSB, ''Bir ümmet uyanıyor.'' sözleriyle İslam Dünyası'na yeni bir heyecan, yeni bir soluk getiriyor. Yapılan tüm faaliyet ve çalışmaların gayesi Müslüman kardeşliğine ve İslam Dünyasının yeniden ayağa kalkmasını tesis etmeye dönük olarak gerçekleştiriliyor. Bu bağlamda Genç İDSB, tüm gençleri bu yapıyı keşfetmeye çağırıyor. Büyük amaç ve ilkeler ışığında birlikte İslam şuuru bilinciyle hareket etmeye davet ediyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İslam Dünyası gençleri buluşuyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN