Ankara tezlerine Paris desteği

Erdoğan- Hollande üç başlıkta fikir birliğine vardı: Suriye'de ortak tek düşman IŞİD değil. Uçuşa yasak bölge, güvenlikli bölge ve eğit-donat olmalı. Irak'ta tüm kesimler kapsanmalı

Giriş Tarihi: 1.11.2014
Ankara tezlerine Paris desteği
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı Hollande ile 3 ana konuda tam mutabakat sağladı. Fransa'nın başkenti Paris'e yaptığı günübirlik ziyaret kapsamında Fransa'ya giden Erdoğan, Hollande tararfından Elysee Sarayı'nda törenle karşılandı. Erdoğan ortak basın toplantısında şunları söyledi:

TARİHİ DÖNEM:
Fransa ile Türkiye arasındaki ikili ilişkiler son dönemde farklı ve olumlu istikamette ilerledi. İkili ilişkiler ticari, ekonomik, savunma, kültürel, askeri alanlardaki atılan adımlarla hakikaten çok farklı bir yere doğru gidiyor. Bu öyle zannediyorum ki ikili ilişkilerimizde geldiğimiz en önemli nokta olacak.

FARKLI BAKIŞ YOK:
Bölgesel sorunlar noktasında bin 295 kilometre sınırımızın olduğu Irak ve Suriye'ye olan bakışta Fransa ile Türkiye arasında farklılık hemen hemen yok, düşüncelerimiz birbirine yakın, adeta örtüşüyor. IŞİD terör örgütü şu anda Irak'ın yüzde 40'ını adeta işgal altında tutuyor. Suriye'de işgal hareketleri devam ediyor. Dünyanın buna seyirci kalmaması gerekir.

3 ŞARTI YİNELEDİ:
Türkiye olarak bizim yaklaşımımız hep şu olmuştur; bir, uçuşa yasak bölge ilanı gerekmektedir. İki, güvenli bölge ilanı gerekmektedir. Üç, eğitdonat eylemine, işlemine girişmemiz gerekmektedir. Eğer koalisyon güçleri olarak bu adımlar atılmadığı sürece Türkiye'nin buraya bakışı da farklıdır. Bunları uygulamaya koyduğumuz andan itibaren Türkiye bütün koalisyon güçlerinin yaptığı her şeyi aynen yapacaktır, bundan kimsenin endişesi olmasın.

NEDEN SADECE KOBANİ?:
Burada bir konunun üzerinde önemle durmam gerekir. Bu da Kobani meselesidir. Niçin Kobani, niçin İglip değil, niçin Hama değil, niçin Humus değil, niçin şu anda yüzde 40'ı işgal altında olan Irak değil? Oralara yönelik herhangi bir eylem veya müdahale yapılmıyor da Kobani. Varsa yoksa Kobani. Kobani bizim ülkemizin sınırı, şu anda Kobani'de zaten insan yok. 200 bin insan ülkemizde misafirimiz, biz onlara bakıyoruz. Şu anda Kobani'de sadece 2 bin savaşçı var. Bundan dolayı mı sürekli orası bombalanıyor? Bunu anlamak mümkün değil.

YALNIZ KALDIK:
Koalisyon güçlerinin bugüne kadar Suriye'nin diğer bölgelerindeki IŞİD başta olmak üzere diğer terör örgütlerinin attıkları adımlara karşı niçin önlem almadığını her zaman sorduk. Maalesef buralarda yalnız kaldık.

ESED SONRASINI SORMAMALIYIZ:
Burada bir defa devlet terörü estiren Esed vardır ve Esed'in rejimi var. Esed rejimini karşısına almayan 'acaba Esed giderse ne olacak' diye düşünen bir anlayışın IŞİD ile mücadele etmesi mümkün değil. Eğer 'demokrasi' diyorsak, 'demokrasiyle mücadele' diyorsak, 'Esed giderse halk ne isterse o olur' dememiz lazım. Eğer onu savunuyorsak gerçekten demokrasiyi savunuyoruz demektir. Yok demokrasiyi savunmuyor da bir tane otokrat gidecek, onun yerine de bir başka otokrat hazırlıyoruz, bunu düşünüyorum diyorsak, o zaman demokrasiyi konuşmanın hiçbir anlamı yok. Suriye'nin çektiği sıkıntı budur.

IRAK'TA KATILIMCI ORDU YOK:
Irak'ta da katılımcı bir ordu yok. Irak ordusu sürekli kaçarak yerini IŞİD'e teslim ediyor. Şu anda Sünniler evlerine, yurtlarına gelmek istiyorlar, ama onların eğit-donata ihtiyaçları var. Türkiye olarak biz hazırız, tüm müttefiklerimizin, dostlarımızla da bu konuda müşterek hareket etmemiz halinde her an bu adımları atabiliriz.

BASINA ADİL OLMA ÇAĞRISI:
Burada bir şeyi de düzeltmem lazım, o da şudur; uluslararası medya Türkiye'yi IŞİD'e destek veren bir ülke olarak gösteriyor, bu bir defa Türkiye'ye karşı çok ciddi bir haksızlıktır, adeta ihanettir. Türkiye hiçbir zaman IŞİD gibi bir terör örgütüne destek vermemiştir, asla böyle bir desteğin yanında da olmamıştır. 1 milyon 600 bin insanın geldikleri yer Türkiye. Bu gerçekleri lütfen görelim ve medya olarak, köşe yazarları olarak bunları değerlendirirken adil olalım.

'AB BLOKAJINDA BİR IŞIK YANDI AMA FLU'
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Avrupa Birliği konusunda Fransa'nın daha önce 5 fasılda Türkiye'ye karşı bir blokajı bulunduğunu anımsatarak şöyle konuştu: "Bugün değerli mevkidaşımdan böyle bir müjdeyi özellikle almanın beklentisi içerisindeyim. Kendileri bir ışık yaktılar, ama bu ışık diyorum, biraz daha net olursa, flu olmasın. Net olsun ve Türkiye'ye ben bu müjdeyle gideyim, bunu özellikle istiyorum. Çünkü bunu geçmiş dönemde maalesef göremedik. Bloke edildi. 51 yıllık beklentiyi artık kıralım, aşalım ve Türkiye ile AB artık bütünleşsin istiyoruz."

HOLLANDE: ORTAK İKİ DÜŞMAN VAR
Fransa Cumhurbaşkanı Hollande Suriye'de iki ortak düşman olduğunu belirterek, "Biri IŞİD, diğeri ise Esad yönetimidir" dedi. Hollande, "Esad da kadınları çocukları bombalamaya devam ediyor. Bizler hatta IŞİD ile Esad arasında işbirliği olduğunu düşündük. Burada muzaffer çıkmak istiyorsak Kobani'de durum ne olursa olsun ÖSO'nun destek alması şarttır" diye konuştu. Uçuşa yasak bölgelerin güvenlikli bölgelerin olması gerektiğini düşündüklerini de vurgulayan Hollande, Suriye'de sadece Kobani yok, başka şehirler de var. Sayın Erdoğan çok haklı. Başka şehirler IŞİD'in tehdidi altında" ifadelerini kullandı. Türkiye'nin AB ile içten bir diyalogu olması gerektiğini belirten Hollande "Adalet, insan hakları başlıklarını açmanın mümkün olduğu mesajını verdim" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ankara tezlerine Paris desteği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN