'Usta satranç oyuncusu gibi ateşe yaklaşıyoruz'

Türkiye'nin bölgedeki gelişmelere karşı yönetim kabiliyetine sahip olduğunu belirten Erdoğan: Aklımızı kiraya vermedik. Ne aklımız ne irademiz ipotek altında. Olaylara dikkatli yaklaşıyoruz

Giriş Tarihi: 3.11.2014
'Usta satranç oyuncusu gibi ateşe yaklaşıyoruz'
, dün İstanbul'da Esenler Belediyesi tarafından 111 milyon TL yatırımla yapılan tesislerin açılışını yaptı. Dörtyol Meydanı'nda vatandaşlara hitap eden Erdoğan, özetle şöyle dedi:
MUHARREM BARIŞA VESİLE OLSUN: Yarın Muharrem 10. Aşure Günümüz. Şimdiden Muharrem ayının tüm insanımız için hayırlara vesile olmasını, barışa, özgürlüğe, kurtuluşa vesile olmasını Allah'tan niyaz ediyorum. Birliğimizi teyit eden bir gün, bir ay olmasını niyaz ediyorum.
ASPARAGAS HABERLER: Fransa'da verdiğim konferansta Batı medyasının ne kadar asparagas haberler, yalan yorumlarla Türkiye'yi karaladığını gördüm. Soruyor, siz peşmergelere, Özgür Suriye Ordusu'na niçin müsaade etmiyorsunuz? Dedim ki müsaade etmediğimizi kim söylüyor size. Aksine PYD denilen bir terör örgütü bunları almıyordu. Niye, dert başka. Bir üst akıl bunları farklı yönlendiriyor. Kobani'yi bu kadar önemseyenler acaba Hama'yı, Humus'u niye önemsemediler. Türkiye, atacağı adımları dikkatli atabilecek kadar bir yönetim kabiliyetine sahiptir. Kusura bakmasınlar, biz aklımızı kiraya vermedik. Bizim ne aklımız ne de irademiz ipotek altında değildir. Otururuz değerlendiririz, istişareyi yaparız, ona göre adımlarımızı atarız. Şu ana kadar yaptığımız budur.
BÜYÜK DEVLET REFLEKSİ: Komşumuz Irak ve Suriye'de yaşanan gelişmeleri çok dikkatle, çok büyük bir hassasiyetle izliyor, büyük devlet refleksiyle, olaylara müdahalemizi yapıyoruz. Basit düşünen, belli kalıp, belli şablonlar içinde düşünenler, şu anda bizim bölgede ne kadar aktif olduğumuzu, ne kadar başarılı ve barışçıl bir yol izlediğimizi göremezler ve göremiyorlar. Ama biz büyük devlet refleksiyle, usta bir satranç oyuncusu tecrübesiyle bölgedeki ateşi düşürmenin, söndürmenin mücadelesini veriyoruz ve Allah'a hamdolsun bunda da başarılı oluyoruz.
KOBANİ İÇİN NE YAPTILAR, SADECE ŞOV: Kobani üzerinden Türkiye'deki bölücü terör örgütünün temsilcisi durumundaki siyasi parti, kendi tabanını sokağa davet ediyor. Sokakları ateşe verdiler. 40 kadar vatandaşımız öldü. Bunlar ne kazandılar, ne elde ettiler? Sabah akşam Kobani diyenler Kobani için ne yaptılar? Sadece şov yaptılar. Ülkeyi kana buladılar. Oyun içinde oyun var. Ama hiç merak etmeyin. Onların hesapları varsa, bizim de hesabımız var, Allah'ın da bir hesabı var.
DAİŞ'İ ARATMAYACAK VAHŞET SERGİLEDİLER: Kobani'dekiler yaşasın dediler, Diyarbakır'da, Batman'da, Hakkari'de alçakça cinayetler işlediler. vahşeti dediler DAİŞ'in vahşetini aratmayacak alçakça, insanlık dışı işkenceler yaptılar, masum gençleri katlettiler.
KANAL İSTANBUL SÖZÜMÜZ: Kanal İstanbul sözümüzü de unutmadık, bugünlerde ihale hazırlıkları yapılıyor. İnşallah ihalesiyle birlikte Karadeniz'i Marmara'ya bağlayacağız. Kanal İstanbul'un da her iki tarafında numune adeta şehircikler göreceksiniz. Biz ülkemiz için milletimiz için daha da ötesi yeryüzündeki tüm kardeşlerimiz hayaller kurmaya, hedefler kurmaya devam edeceğiz. Bu arada, tören alanından ayrılırken kapalı bir mekanda sigara içen vatandaşları gören Erdoğan tepki gösterdi. "Nerede zabıta?" diye soran Erdoğan, "Cezai müeyyidesi var. Göstere göstere terbiyesizlik bu" dedi. Kendisine sevgi gösterisinde bulunan vatandaşları da selamlayan Erdoğan, bir kadının ikram ettiği çiğ köfteyi aldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Usta satranç oyuncusu gibi ateşe yaklaşıyoruz'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN