Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Balyoz'u hiç duymadık

Eski Genelkurmay Başkanı Özkök ve eski Kara Kuvvetleri Komutanı Yalman, Balyoz'u ilk kez basından duyduklarını ve ordu içinde böyle bir plandan haberleri olmadığını söyledi. Özkök "Dedikodular geldi ama dava açılacak kadar ciddi değildi" dedi

Giriş Tarihi: 4.11.2014
Balyoz'u hiç duymadık
Emekli orgeneraller Çetin Doğan, İbrahim Fırtına, Bilgin Balanlı, emekli oramiral Özden Örnek, MHP Milletvekili Emekli Korgeneral Engin Alan ve emekli albay Dursun Çiçek'in aralarında bulunduğu 236 sanıklı Balyoz davası, Anayasa Mahkemesi'nin "hak ihlali" kararının ardından dün yeniden görülmeye başlandı. İstanbul Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşma mahkeme salonunun dar olması nedeniyle Şehit Hakan Kılıç Konferans Salonu'nda yapıldı. Sabah saat 09.30'da mahkeme başkanı Özlem Karaçam'ın sanık yoklamasıyla başlayan duruşmaya 205 tutuksuz sanık katıldı, 31 sanık ise duruşmaya gelmedi. 6 ay önce Mamak Askeri Cezaevi'nde beyin kanaması sonucu ölen albay Murat Özenalp'ip eşi avukat Sema Özenalp, cüppesiyle sanıkların oturduğu bölümde yerini aldı. Duruşmanın öğleden sonraki oturumunda Özkök ve Yalman, yeminin ardından tanık olarak dinlendi. İkili Karaçam'ın ve savcı Ramazan Öksüz'ün sorularını yanıtladı. Sanıklar ve avukatlar Özkök'e ve Yalman'a hiçbir soru yöneltmedi. İfadelerin alınmasının ardından bitirilen duruşmaya bugün devam edilecek.

'BASINDAN DUYDUM'
Özkök'ün kendisine yöneltilen sorulara verdiği yanıtları şöyle:
Karaçam: Balyoz, Çarşaf, Suga, Sakal ve Oraj planlarını daha önce duydunuz mu?
Özkök: Hayır, bu planların hiçbirini hiç duymadım. Balyoz kelimesini de ilk kez basından duydum. Özellikle Balyoz çok yabancı geldi. 2003'te Genelkurmay Başkanı'ydım. Darbe planı yapıldığına dair herhangi bir duyum almadım. Görev yaptığım dönemde dedikoduya dayalı duyumlarım oldu. Kulaktan dolma sözler geziyordu. Ama bunlar kimse hakkında dava açılacak, soruşturma açılacak kadar ciddi değildi. Kritik bir dönemden geçiliyordu. Bu bilgileri ziyarete gelenler, imzasız mektuplar ve basından duyuyordum. Askeriye dışından gelenlerden duyuyordum.
Öksüz: 27 Mart 2012'de Çetin Doğan duruşmadaki beyanında sizinle yaptığı bir görüşmeden bahsediyor. Bu görüşmelerde 'Köstebek evrak alabilir ama bavul alamaz' dediğinizi iddia ediyor. Böyle bir şey söylediniz mi?
Özkök: Benimle onun arasında böyle bir konuşma olmadı. Doğan'ın bu ifadesini basından duydum.
Karaçam: 1. Ordu ile Genelkurmay arasında Olasılığı En Yüksek Tehlikeli Senaryo'nun oynanıp oynanmamasıyla ile ilgili yazışma yapıldı mı?
Özkök:
Bu yazışma 1. Ordu ile Kara Kuvvetleri Komutanlığı arasındadır. Biz hiçbir görüşme yapmadık. Zaten yapılmaz da...

SEMİNER EMRİNİ BEN VERDİM'
Aytaç Yalman'a yöneltilen sorular ve yanıtlarıysa şöyle:
Yalman: Ben Balyoz planı ile ilgili hiçbir istihbarat almadım ve hiçbir bilgi ve belgeye de sahip değilim. Bu konuyu basına intikal ettikten sonra öğrendim. Ayrıca bu konuyla ilgili her hangi bir eylemim, bir hareketin engellenmesi hususunda bir girişimim olmamıştır.
Karaçam: Balyoz planı dışında, 'Oraj', 'Sakal', 'Çarşaf' ve 'Suga' planlarını duydunuz mu?
Yalman: Hayır duymadım.
Öksüz: 5-7 Mart 2013'te yapıldığı söylenen seminer sonrasında seminerde yapılan faaliyetlere ilişkin rapor size geliyor muydu?
Yalman:
Hayır bana intikal etmedi.
Öksüz: 1. Ordu Komutanlığı kapsamında mı arşivleniyor bu bilgiler?
Yalman: 1. Ordu Komutanlığı'nda da olabilir, Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nda da olabilir ama bana gelmedi. Seminerden haberdarım, ancak katılamadım. Çünkü o dönemde siyasi ve askeri hareketlilik üst düzeydeydi. MGK 1 ay içinde 2 kez toplandı. Bu pek olağan değildir. Amerikalılar'ın bölgedeki keşif faaliyetlerini yerinde görmek istedim bu nedenle katılamadım. Seminerin yapılması emrini ben verdim ancak katılamadım.
Öksüz: Seminer ses kayıtlarını kimden ve ne zaman öğrendiniz?
Yalman: Basından.

'KUMPAS OLDUĞU DOĞRULANDI'
Tanıkların salondan ayrılmasının ardından sanıklardan emekli albay Dursun Çiçek, "Bu davanın kumpas davası olduğu iddiası bu iki tanığın ifadesiyle doğrulanmış oldu. Somut deliller ışığında bir an önce masumiyetimizin teslim edilmesini istiyorum" dedi. MHP Milletvekili Engin Alan, "Sahtekarlık bu davada sadece dijital verilerde değil. Oraj, Suga gibi bir sürü plan var. Bunu yapan subayı harp akademelirinden atarlar" diye konuştu. Balyoz'da aldıkları mahkumiyet kararları Yargıtay tarafından bozulan 88 sanığın yargılandığı davada, mahkeme ilk celse kararını vererek 25 sanığın beraatına, 62 sanığın ise dosyasını ayırarak yeniden yargılanmalarına hükmetmişti. Dosyası ayrılan 62 sanığın yargılandığı dava ise 10 Kasım'da görülecek. Özkök ile Yalman, 10 Kasım'daki duruşmada da tanık olarak dinlenecek.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Balyoz'u hiç duymadık
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN