Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kobani gerginliği oylarını düşürdü

Son seçim anketi sonuçlarına göre Kobani olayları HDP ve CHP'nin oylarını düşürdü. 20-26 Ekim'de 10 bin seçmenle yapılan ankette AK Parti yüzde 51'le ilk sırada yer aldı

Giriş Tarihi: 4.11.2014
Kobani gerginliği oylarını düşürdü
Çözüm sürecine darbe vuran Kobani eylemlerinin HDP'ye siyasi faturası da ağır oldu. "Cumhurbaşkanlığı seçiminde Selahattin Demirtaş'ın aldığı yüzde 9.76'lık oy oranı nedeniyle yapılacak genel seçimlerde yüzde 10'luk seçim barajını zorlayabileceği" yorumları yapılan HDP'nin, Kobani eylemlerinin ardından güven ve oy kaybettiği ortaya çıktı. Demirtaş'ın, sadece bölgeye değil tüm Türkiye'ye yönelik verdiği mesajlarla oylarını artıran HDP, Kobani olaylarının ardından yüzde 50'ye yakın oy düşüşü yaşadı. Kobani eylemleri nedeniyle HDP'nin oy oranının yüzde 5.3'e gerilediği belirlendi.

OYLARI DÜŞTÜ

MAK Danışmanlık'ın, 20-26 Ekim tarihleri arasında 30 büyükşehir, 24 il ve 231 ilçede 10 bin 800 kişi ile yüz yüze görüşerek yaptığı 'seçim ve Türkiye gündemi' anketi çarpıcı sonuçlar ortaya koydu. Ankete göre Kobani bahanesiyle sokaklarda yaşanan vandallık, CHP ve HDP oylarını düşürdü. Ankette "Bu pazar seçim olsa oyunuzu hangi partiye verirsiniz" sorusu soruldu. Seçmenlerin yüzde 51'i AK Parti'ye, yüzde 25,6'sı CHP'ye, yüzde 14.1'i MHP'ye yüzde 5.3'ü ise HDP'ye oy vereceğini belirtti.

'OLAYLARIN NEDENİ HDP'
Kobani bahanesiyle sokaklarda yaşanan vandallığın faturası da HDP ve CHP'ye kesildi. Ankette Kobani bahanesiyle çıkan olayların arkasında kimin olduğu yönündeki soruya, katılımcıların yüzde 23'ü HDP, yüzde 22'si CHP, yüzde 19'u da dış kaynaklı ajanlar yanıtını verdi. Kobani olaylarının nedenleri konusunda da yüzde 56'lık kesim Türkiye'nin istikrarını bozmak amacıyla Kobani olaylarının yapıldığını ifade etti. '

EN ÖNEMLİ SORUN TERÖR'

Ankete katılanların yüzde 22'si "Türkiye'nin en önemli gündem maddesi nedir?" sorusuna IŞİD ve terör karşılığını verirken yüzde 18'i Suriye ve sığınmacılar, yüzde 14'ü af beklentisi, yüzde 12'si işsizlik ve yüzde 10'u da paralel yapı yanıtını verdi.

"MUHALEFET YETERSİZ"
Ankette deneklere yöneltilen bir başka soru ise "yeni bir siyasi partiye ihtiyaç olup olmadığı" yönündeydi. Bu soruya da deneklerin yüzde 42'si "evet", yüzde 38'i "hayır" yanıtını verirken, yüzde 20'lik bölüm ise herhangi bir görüş belirtmedi. Yeni bir siyasi partiye ihtiyaç olduğunu ifade edenlerin yüzde 41'i, "muhalefet liderlerini ve kadrolarını yetersiz bulduğu"nu belirtti.

SEÇMEN ERDOĞAN'A GÜVENİYOR
AK Parti seçmeninin yüzde 50'si Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan için AK Parti'ye oy vereceğini dile getirdi. Ankete katılanların yüzde 18'i başka bir alternatif olmadığı için, yüzde 14'ü AK Parti'nin gelecek projeleri, yüzde 12'si de yaptığı hizmetler nedeniyle oy vereceğini ifade etti.

CHP SEÇMENİ MHP'YE, MHP SEÇMENİ AK PARTİ'YE...
Ankete, "AK Parti'ye oy vermeseydiniz hangi partiyi tercih ederdiniz" sorusuna deneklerin yüzde 30'u Saadet Partisi karşılığını verirken CHP seçmeninin yüzde 32'si MHP, MHP seçmeninin de yüzde 24'ü AK Parti ve yüzde 22'si CHP'ye oy verebileceğini dile getirdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kobani gerginliği oylarını düşürdü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN