Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Savaş hali yoksa casusluğa 15 yıl

Giriş Tarihi: 4.11.2014
Savaş hali yoksa casusluğa 15 yıl

Casusluktan yargılanan üç kişinin davasında Yargıtay, gizli askeri bilginin savaş halinde bir ülkenin istihbaratına sızdırılmadığını söyledi

Şırnak'ta, askeri bilgileri Mesud Barzani liderliğindeki KDP'nin gizli istihbarat servisi 'e sızdırdıkları gerekçesiyle biri köy korucusu 3 kişiye verilen ağırlaştırılmış müebbet, Yargıtay tarafından bozuldu. Şırnak'ın Uludere ilçesine bağlı Roboski köyünde korucu Şeyhmus Encu ile kaçakçı oldukları öne sürülen Kamil Encu ve Hüseyin Enç'e bölgedeki askeri hareketlilik, karakolların yerleşkesi ve TSK'nın telsiz kodlarını sızdırdıkları iddiasıyla verilen cezayı esastan bozan Yargıtay 9. Ceza Dairesi, cezaya dayanak oluşturan "Devletin savaş hazırlıklarını veya askeri hareketliliğini tehlikeye sokmak" suçunun oluşabilmesi için faillerin öncelikle yabancı bir devlet yararına, siyasal veya askeri casusluk maksadıyla hareket etmesi gerektiğine dikkat çekti.

GİZLİ SERVİS Mİ?
MİT, Genelkurmay ve Jandarma Genel Komutanlığı'ndan gönderilen yazılara göre sanıkların Parastin'e aktardığı bilgi ve belgelerin, devletin güvenliği ile iç veya dış siyasal yararları bakımından gizli kalması gereken bilgiler olduğunu vurgulayan Yargıtay, ancak askeri casusluk suçunun oluşması için Kürdistan Demokrat Partisi ve onun istihbarat örgütü olduğu bildirilen Parastin'in yabancı bir ülkenin gizli servisi olup olmadığına dair hukuki statüsünün araştırılması gerektiğini ifade etti.

TAHLİYE OLDULAR
Casusluk suçunun Türkiye ile savaş halinde bulunan bir devlet yararına veya savaş sırasında işlenerek devletin savaş hazırlıklarını veya askeri hareketliliğini tehlikeye sokmuş olması gerektiğini belirten Yargıtay, bu durumda sanıkların "Devletin güvenliği bakımından gizli kalması gereken bilgi ve belgeleri siyasal veya askeri casusluk amacıyla temin etmek" suçundan 15 yıl hapisle cezalandırılması gerektiğine hükmetti. Bu karar üzerine yerel mahkeme 3 sanığı 6 yıllık tutukluluklarını dikkate alarak tahliye etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Savaş hali yoksa casusluğa 15 yıl
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN