Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Balyoz davası sil baştan

Yeniden görülen Balyoz davasında mahkeme eski çelişkileri gidermek ve dijital belgelerde sahtecilik iddialarını araştırmak için, yeni bir bilirkişi heyeti kurulmasına karar verdi

Giriş Tarihi: 6.11.2014
Balyoz davası sil baştan
Anayasa Mahkemesi'nin "hak ihlali" kararının ardından yeniden yargılaması yapılan Balyoz davasında mahkeme heyeti, yeni bilirkişi oluşturulmasına karar verdi. Yeni bilirkişi, daha önce özel yetkili savcılık ve mahkeme tarafından dikkate alınmayan dijital belgelerdeki sahtecilik iddialarını da araştıracak. Emekli orgeneraller Çetin Doğan, İbrahim Fırtına, Bilgin Balanlı, emekli Oramiral Özden Örnek, MHP Milletvekili emekli Korgeneral Engin Alan'ın de aralarında bulunduğu 236 sanıklı Balyoz Davası'na dün İstanbul Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam edildi. Mahkeme heyeti 9 sayfadan oluşan 26 maddelik ara kararını açıkladı. Heyet, 11 ve 17 nolu CD'ler üzerinde el yazısı bulunduğu iddia edilen Süha Tanyeri'nin talebi üzerine CD'ler üzerinde inceleme yapılmasına hükmedildi. Mahkeme heyeti, yeni bilirkişilere dosyaları incelemeleri için de 2 ay süre verdi. Gölcük Donanma Komutanlığı'nda ele geçirilen ve sanıkların mahkûm olmalarına neden olan hard disk, flaş bellek ve CD'ler adli emanetten alınarak bilirkişilere verilecek. Daha önceki soruşturma ve yargılama sürecinde hazırlanan rapor ve mütalaalar da yeni bilirkişi heyetince incelenecek.

BİLİRKİŞİ NELERİ ARAŞTIRACAK?

Mahkeme heyeti, yeni bilirkişilerin, TÜBİTAK'ın 20 Ocak 2014 tarihli raporuna göre, Gölcük Donanma'da ele geçirilen 5 nolu hard disk'te bulunduğu belirtilen Melissa virüsünün diğer flaş bellek ve CD'lerde olup olmadığını da incelemesini istedi. Yeni bilirkişiler ayrıca, dijital delillerde sahtecilik iddialarını da inceleyecek şu sorulara cevap verecek:
2003'te oluşturulmuş bir belge 2007'ye ait bir yazılımla açıldığında belgenin özgün hali 2007'ye ait yazılıma dönüşür mü?
"Calibri" ve "Cambria" fontlarının yer aldığı Microsoft Office programı ilk kez ne zaman piyasaya sürüldü?
5 Nolu Hard Disk'e 28 Temmuz 2009'dan sonra aktarılmış dosya var mı?
CD'ye kayıt yapılırken bilgisayarın tarih ayarlarıyla oynanarak eski tarihli CD elde etmek mümkün mü?
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Balyoz davası sil baştan
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN