Başkan Hayri İnönü ABD’ye uçtu

Emir Sarıgül ve ekibini görevden almayı başaramayan Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü 10 günlük rapor alarak ABD’ye uçtu. Dönüşte Şişli Belediyesi’nde ne tür gelişmelerin olacağı merakla bekleniyor.

Giriş Tarihi: 8.11.2014 17:27 Güncelleme Tarihi: 8.11.2014 18:38
Başkan Hayri İnönü ABD’ye uçtu
Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü, Emir Sarıgül'e bağlı müdürlükleri kendisinden almasıyla başlayan yetki krizinin ardından ABD'ye uçtu. 37 meclis üyeli Şişli Belediyesi'nde CHP'nin 29 meclis üyesinin tamamı Emir Sarıgül'ün yanında yer alarak, İnönü'ye karşı direnç gösterdi. Meclis toplantısına gelmeyen İnönü, aldığı müdürlükleri geri iade etmek zorunda kaldı. Ardından ABD'de okuyan oğlunun sağlık sorunları nedeniyle rapor alarak önceki gün sabah erken saatlerde 10 günlüğüne ABD'ye uçtu. Yerine ise başkanvekili olarak Emir Sarıgül'ü bıraktı.

HAYRİ İNÖNÜ OPERASYONU BAŞARISIZ OLDU

Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü, Koordinatör Başkan Yardımcısı görevini yürüten Emir Sarıgül'e bağlı müdürlükleri kendisinden almasıyla tartışmanını fitilini ateşledi. İnönü'nün, belediyede 'Sarıgül operasyonu' başlatarak bazı birim müdürlerini değiştirmesi belediyede büyük tartışma ve gerilime neden oldu. 37 meclis üyeli Şişli Belediyesi'nde CHP'nin 29 meclis üyesinin tamamının Emir Sarıgül'ün yanında yer alarak, İnönü'ye karşı direnç gösterdi. Meclis toplantısına gelmeyen İnönü, aldığı müdürlükleri geri iade etmek zorunda kaldı. Ardından ABD'de okuyan oğlunun sağlık sorunları nedeniyle rapor alarak önceki gün sabah erken saatlerde 10 günlüğüne ABD'ye uçtu. Yerine ise başkanvekili olarak Emir Sarıgül'ü bıraktı. Başkan İnönü'nün değiştirdiği müdürlüklerle ilgili 29 meclis üyesi, "Meclis üyelerinin bilgisi, onayı olmadan hiçbir müdür veya personel görevden alınamayacak" kararı aldılar. Bu kararla birlikte İnönü'nün atama, görevden alma tasarrufu da elinden alınmış oldu. Geçen hafta yapılan meclis toplantısına katılmayan İnönü'nün, istifa edeceği ve Sarıgül ve meclis üyelerine karşı direnemeyeceği iddia ediliyor. Öte yandan İnönü'nün görev başladıktan sonra kendisine danışman olarak getirdiği 8 kişiden 4'ünün de gördüğü baskılar nedeniyle bu süreçte istifa ettiği öğrenildi.

MECLİS ÜYELERİNİN BİLGİSİ OLMADAN MÜDÜR DEĞİŞMEYECEK

Emir Sarıgül'ün yetkisinden alınan şube müdürlükleri arasında Dış ilişkiler, Kültür İşleri, Halkla İlişkiler, Özel Kalem, Park ve Bahçeler, Sosyal Yardım İşleri gibi 'en yüksek bütçeli' müdürlükler bulunuyordu. Krizin çıktığ gün sabah saatlerinde bir açıklama yapan Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü şunları söylemişti: "Belediye içinde müdürler arasında yorulanlar olduğunu bu nedenle değişiklik ihtiyacı hissettim. Yapılan değişiklikler öyle abartılacak değişiklikler değil. Çok farklı yansıtılmaya çalışılıyor ama bekleyin göreceksiniz. Yapılan bir operasyon değil görev değişimi. Bunu bir 'Sarıgül operasyonu' olarak yansıtmaya çalışanlar Sarıgül ile aramı açmaya çalışanlardır. Kurumların başına dışarıdan bir atama yapmayacağım. Kurum içinden yani yine Sarıgül döneminden gelen ekip içerisinden atama olacak. Görev değişiklikleri yapıyoruz. Emir Sarıgül'e bağlı birimler çok da önemli değildi. Onu da operasyonun parçası olarak görmek doğru değil. Zaten başkan yardımcılığı devam ediyor" dedi. Meclis üyelerinin tamamının Sarıgül'le birlikte hareket etmesi İnönü'yü geri adım attırdı. Geçen perşembe toplanan meclite CHP Grubu'nda bulunan 29 meclis üyesinin tamamı, "Meclis üyelerinin kararı, bilgisi ve onayı olmadan hiçbir müdürün görev yeri değişemeyecek" kararı aldı. Bu kararla birlikte İnönü'nün elinden yetkileri de alınmış oldu.

UYUMLU, KARARLI VE VERİMLİ ÇALIŞIYORUZ

Olayın ortaya çıkmasından sonra geçen hafta boyunca hem belediyede, hem Ankara'da hem de ilçe başkanlığında büyük hareketlilik yaşandı. Yapılan görüşmeler sonucunda anlaşmaya varılarak Emir Sarıgül'den alınan müdürlükler yeniden iade edildi. Belediye Başkanı İnönü, aynı günün akşamı yaptığı açıklamada, "Şişli Belediyesi'nde yapılan görev değişiklikleri, diğer her kurumda da olacağı üzere doğaldır. Yapılan değişiklikler belediyemizin halkımıza daha iyi hizmet vermesi için atılmış adımdır. 30 Mart 2014 günü göreve geldiğimizde başkanvekili ve koordinatör başkan yardımcısı olarak yetkilendirilen Emir Sarıgül, halen Kültür Sanat, Sosyal İşler, Dış İlişkiler, Özel Kalem ve Basın Yayın Müdürlüklerimizden sorumludur. Kendisiyle birlikte kararlı, verimli ve uyumlu bir çalışma birliği sergiliyoruz..." diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başkan Hayri İnönü ABD’ye uçtu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN