Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Frene basanlar gölge etmesinler"

Başbakan Ahmet Davutoğlu, DEİK Genel Kurulu'na katıldı. Davutoğlu, Türkiye'nin ekonomideki artılarının nedenlerine değindi.

Giriş Tarihi: 8.11.2014 21:01
Frene basanlar gölge etmesinler
Davutoğlu, 2002 yılında AK Parti hükümetinin büyük hedeflerle yola çıktığını ancak buna birçok kesimin inanmadığını anlattı. Davutoğlu, tüm olumsuzluklara rağmen verilen hedeflere bir bir ulaştıklarını anlattı.

Davutoğlu hükümet olarak dünyanın en ücra köşesine temsilcilikler açma gayreti içinde olduklarını belirterek bunu yaparak iş dünyasının önünü açtıklarını belirterek "devletin makro stratejik palanlamasıyla şirketlerin planlamasının uygun olduğu zaman başarıya ulaşılır" dedi.

Şirketlerin ortak aklı ile devletin ortak aklının aynı olması gerektiğini anlatan Davutoğlu, "Bugün bir devlet aklı var. İşadamları bu devlet aklını özümsediği için bugün başarı da beraberinde gelmiştir." dedi.

5 yıllık dışişleri bakanlığı dönemlerinde birçok ülkenin 5-6 dışişleri bakanı ile çalıştığını, Türkiye'nin de geçmişte aynı sıkıntılar yüzünden çok şeyler kaybettiğini söyledi.

Türkiye'nin 2013 Mayıs ayına tarihinin en önemli verileri ile girdiğini faizin en alt düzeye indiğini daha sonra Gezi olaylarının yaşandığını anlatan Davutoğlu, sonra yapılan seçimlerle vatandaşın sağ duyusu ile krizlerin atlatıldığını anlattı.

Davutoğlu satır başları ile şunları söyledi

- 8 makro ekonomik, 8 sosyal alanda ekonomik paketleri önümüzdeki haftalarda açıklayacağız.

-Türkiye'ye 20 yılda gelen dış yatırım 10 mislinin son 12 yılda gelmiştir.

-1984 ile 2002 yılları arasında Türkiye'ye giren toplam yabancı yatırım 14.6 milyar dolar. son 10 yılda ise 145 milyar dolar olmuştur.

-Biz son 12 yılda bütün türbülansları aşabilmiş isek bunun başlıca nedeni bütçe disiplininden taviz verilmemesidir.

-Kim bu ülkede gelecek endişesiyle frene basmak isterse ona biz gölge etme deriz.

-Vizesiz ülke sayısını 42'den 68'e çıkardık. Afrika'da her ülkede Türk işadamları var.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Frene basanlar gölge etmesinler"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN