Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gizli tanığa paralel örtbas

Giriş Tarihi: 8.11.2014
Gizli tanığa paralel örtbas

Ergenekon sanığı avukat Kemal Kerinçsiz, Cenk kod adlı gizli tanığın ifadelerinin Paralel Yapı tarafından silindiğini belirterek, Ergenekon hâkimlerini HSYK'ya şikâyet etti

Paralel Yapı'nın, Ergenekon davasında Cenk kod adlı gizli tanığı 17 Aralık'tan sonra sır gibi saklayıp hakkındaki tüm bilgi ve kayıtları yok ettiği ortaya çıktı. Davanın sanıklarından avukat Kemal Kerinçsiz, olayı Paralel Yapı'ya yönelik kumpas soruşturmasını yürüten savcılığa taşıdı ve 6 Ergenekon hakimini HSYK'ya şikâyet etti. Süreç, Ergenekon davasına bakan eski özel yetkili İstanbul 13.Ağır Ceza Mahkemesi'nin 226'ncı duruşmada Cenk'i dinlemek için duruşmada hazır edilmesine karar vermesiyle başladı. Ancak Cenk bir türlü mahkemeye getirilmedi. 253'üncü celsede duruşma savcısı Mehmet Ali Pekgüzel, Cenk'in soruşturma savcılarınca daha önce alınmış ifade tutanağının istenmesini talep etti. Ancak tutanak da mahkemeye gelmedi. 5 yıldır süren dava dosyasında Cenk adına, gizli tanık olduğuna dair hiçbir bilgi, kayıt ve savcılıkta alınmış ifade tutanağı yoktu. Sanık Kerinçsiz, 272'inci duruşmada "Cenk neden dinlenmedi? İfade tutanağı neden gelmedi?" diye sordu. Ancak bir yanıt alamadı. Dava sonucunda da Kerinçsiz'e ağırlaştırılmış müebbet ve 5 yıl hapis cezası verildi.

PARALEL YAPI SAKLADI

Anayasa Mahkemesi'nin "hak ihlali" kararı üzerine serbest kalan Kerinçsiz, olayın peşine düştü ve geçen gün Paralel Yapı'ya yönelik kumpas soruşturmasını yürüten İstanbul Cumhuriyet Savcılığı'na başvurdu. Emniyet ve yargıdaki Paralel Yapı'nın 17 Aralık'tan sonra deşifre olup görev yerleri değiştirilince yıllarca sır olarak sakladıkları bu gizli tanıkla ilgili tüm kayıtları yok ettikleri ortaya çıktı. Bunun üzerine Kemal Kerinçsiz, Ergenekon davasına bakan mahkemenin başkanı Hasan Hüseyin Özese, üye hakimler Sedat Sami Haşıloğlu, Hüsnü Çalmuk, Ercan Fırat, Nihat Topal ve Fatih Mehmet Uslu'yu HSYK'ya şikayet etti. SABAH'a konuşan Kemal Kerinçsiz, "Bu, Türkiye'nin gündemini sarsabilecek çok önemli bir tanık. Bu davalardaki kumpas anlaşılınca toplumda infial uyandırabileceği düşünülerek tanık olarak dinlenmesinden vazgeçildi. Muhtemelen Ergenekon savcıları tarafından alınan ifadeleri de ortadan kaldırıldı" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gizli tanığa paralel örtbas
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN