Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Arınç'tan flaş açıklamalar

Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında, Başbakanlık Merkez Bina'da gerçekleştirilen Bakanlar Kurulu yaklaşık 6 saat 20 dakika sürdü. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, toplantı sonrası açıklamalarda bulundu.

Giriş Tarihi: 10.11.2014 20:31 Güncelleme Tarihi: 10.11.2014 22:01
Arınç'tan flaş açıklamalar
Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun başkanlığında Başbakanlık Merkez Bina'da yapılan Bakanlar Kurulu'nun ardından Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Arınç bir basın toplantısı düzenledi. Bugünün Mustafa Kemal Atatürk'ün vefatının 76. yıl dönümü olduğunu hatırlatan Arınç, Atatürk'ü ölümünün 76. yılında derin bir hürmetle yad ettiklerini belirtti.

Ermenek'te bir maden faciası yaşandığını hatırlatan Arınç, 18 işçinin toprak altında kaldığını söyleyen Arınç, bunlardan 2'sinin çıkartıldığını 16'sının ise arama çalışmalarına devam edildiğini belirtti.

BAŞBAKAN YENİ TASARILARI ÇARŞAMBA GÜNÜ AÇIKLAYACAK"

Bugün Bakanlar Kurulu'nda Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan'ın TBMM çalışmaları ve Meclis takvimiyle ilgili bilgiler sunduğunu belirten Arınç, AB Bakanı Volkan Bozkır'ın AB süreci konusundaki gelişmeler hakkında bilgiler verdiğini aktardı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın bir sunum yaptığını anlatan Arınç, Bakan Çelik'in iş güvenliği konusunda yeni çalışmalarını Bakanlar Kuruluna sunduğunu belirtti. Bakan Yıldız'ın ise madencilik sektörünün başından bugüne kadar bulunulan durumu özetleyen bir sunum yaptığını belirten Arınç, "Bu son olaylar ışığında da Madencilik Kanunu'nda yapılması gereken değişiklikler konusunda bilgi verdi. Her iki konu hakkında, yani Sayın Çelik'in gündemine ilişkin konularla Yıldız'ın gündemindeki konuların tümünü Sayın Başbakanımız çarşamba günü yapacağı geniş bir aç��klamayla kamuoyuna duyurmuş olacak. İş güvenliği konusunda ve Maden Kanunu'nda yapılması gereken değişiklikleri bizzat kendileri kamuoyuna takdim etmiş olacak" ifadelerini kullandı.

Başbakan Yardımcısı Arınç, Bakanlar Kurulu'nda iç ve dış gelişmeler ile AK Parti'nin kongre sürecinin de değerlendirildiğini belirtti.

"DAĞ TAŞ ZEYTİN AĞAÇLARIYLA DOLMUŞTUR"

Açıklamalarının ardından gazetecilerin sorularını da cevaplandıran Arınç, Soma Yırca'da termik santral için 6 bin ağacın kesilmesi ve bu inşaatın Danıştay kararı doğrultusunda durdurulmasını değerlendirdi. Yargı kararlarına uymak zorunda olduklarını belirten Arınç, "Biz burada bir taraf değiliz. Taraf olan bir şirket. Danıştay'ın kararı gereğince şirkete düşen bunun gereğini yerine getirmektir. Enerji ve Tarım Bakanlığı ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile bunu takip etmek zorundayız. Türkiye'de bazı bölgeler hükümetimizin verdiği destek nedeniyle her taraf zeytin tarlası olmuştur. Dağ taş zeytin ağaçlarıyla dolmuştur. Ama Türkiye'nin enerjiye de ihtiyacı var. Zeytin alanlarıyla ilgili sıkıntı sadece termik santral yapılmasıyla ilgili değil" dedi.

Bursa'nın Gemlik ilçesinin deprem bölgesi olduğunu ve Gemlik'in daha sağlam bir araziye konuşlandırılması için çalışmalar yapıldığını aktaran Arınç, bu yeniden inşa için küçük bir zeytin arazisinin de kullanılması gerektiğini anlattı. Bu konuda Anayasa Mahkemesi'nin Gemlik'in yeniden inşasını zeytinlikler nedeniyle geri çevirdiğini kaydeden Arınç, Yüksek Mahkeme'nin "Kesinlikle bunu Gemlik'e yapamazsınız" dediğini belirtti.

Arınç bu konuyla ilgili olarak Zeytin arazilerine yönelik yeni bir düzenleme yapacaklarını da belirtti.

"SOKAĞA ÇIKSALAR 10 KİŞİ SELAM VERMEZ"

AK Parti'den istifa eden İdris Bal'ın yeni parti kurduğunun anımsatılması ve yine partiden istifa eden İdris Naim Şahin'in parti kuracağının iddia edilmesine ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Arınç, "Değerlendirmeye bile gerek yok. Kuracakları şeyin de ne olduğunu bilsinler. Kendileri AK Parti milletvekilleri iken bir ağırlıkları vardı. Taş yerinde ağırdır. 30 kişiyi bulup parti kurdular. Buna parti denemez. Toplumun ciddi kesimlerine hitap etmeleri gerekiyor. Görüyoruz ki ayrı ayrı şeyler düşünüyorlar. Bunlar boş gayrettirler. Bu isimler AK Parti'den seçildikleri için bakan ve milletvekili oldular, yoksa sokağa çıktıklarında 10 kişi selam vermez. Bir daha da bu isimleri bana sormayın lütfen" diye konuştu.

"SIRITARAK BİR ŞEYLER KONUŞANLARI KENDİMİZE MUHATAP KABUL ETMİYORUZ"


HDP'nin Adalet Bakanlığı'na İmralı Adası'na gitmek için müracaatta bulunmasının üzerinden bir hafta geçtiğinin söylenmesi ve "Çözüm süreci askıya mı alındı?" diye sorulması üzerine Arınç, "Son günlerdeki tartışmalara bakılırsa HDP'den bir grup adaya gitmek istiyor ama Adalet Bakanlığı bu konuda cevap vermiş değil. Ne zaman cevap verir, bu Adalet Bakanlığı'nın bilgisi dahilindedir. Çözüm süreci henüz devam ediyor, biz masadayız, kalkmadık. Bunun da belli noktaya kadar böyle devam edeceğini rahatlıkla söylemiştim. Asıl HDP ne yapacak nerede duracak, neyi temsil edecek, çözüm sürecini gerçekten istiyor mu istemiyor mu, hükümetin taleplerine karşılık... Biz belki bir aydır bekliyoruz. 6-7 Ekim'den bu yana neredeyse bir ay geçti. Onlar bir hafta beklemişler" dedi.

Kobani eylemlerinden nedamet duymamaları halinde hükümetten bir şey beklenmemesi gerektiğini kaydeden Arınç, "Biz bu süreçte bir siyasi uzantının muhatap olmasını işlerin kolaylaştırılması bakımından faydalı görüyoruz. Bu geçmişte BDP'ydi şimdi HDP. Ama onlar da kendilerine düşen misyonu yerine getirmek zorundalar. HDP'li dostlarıma söyleyeceğim tek şey şu; Siz Öcalan'ın örsüyle Kandil'in çekici arasında kalmayın. Siz bir siyasi partisiniz. Özgür olun kararınızı kendiniz verin. Ve burada üstleneceğiniz rolü cesaretle üstlenin. Sizin içinizde bu süreci samimiyetle isteyen, geçmişte çok büyük sıkıntılar yaşamış, çok acı bedeller ödemiş çok değerli insanlar var. İsimlerini de sayarım, herkes de bilir. Lütfen onlar olaya müdahil olsunlar. Çünkü ben onların süreci samimiyetle desteklediğine inanıyorum. Alfabede harf bırakmayan bir takım örgütlerin ortalığı yakıp yıkması karşısında sırıtarak bir şeyler konuşanları kendimize muhatap kabul etmiyoruz" açıklamasında bulundu.

Başbakan Davutoğlu'nun sözünün söz olduğunu belirten Arınç, ilk olarak kamu düzeninin sağlanması ve yol kesmelerin son bulması gerektiğini anlattı. Yakma yıkmalara karşı HDP'nin eleştiri getirmesi gerektiğini belirten Arınç, "Hatta lanetlenecek. Hala Kandil'den ne mesaj geldi, adadan hangi mesaj geldi? Bunlarla amel etmeyi bıraksınlar. Gerçek çözüm sürecinin sahibi olduklarını cesaretle göstersinler. Bundan sonrası çok daha kolay gider. Biz aslında beklemedeyiz. Onların tavrını merak ediyoruz" şeklinde konuştu.

"EMNİYET TEŞKİLATININ YENİDEN ORGANİZASYONUNA İHTİYAÇ VARDIR"

Emniyet teşkilatından hiçbir şekilde tasfiyenin söz konusu olmadığını kaydeden Arınç, "Ancak Emniyet teşkilatının yeniden organizasyonuna ihtiyaç vardır. Çünkü her teşkilatta bir şema olur. Bu şema düzgün bir şekilde bir görev ifa eder. Eğer emniyet teşkilatından bunu bir piramit olarak kabul edersek, emniyet teşkilatımız bunun tam tersidir. 81 ilimiz var ama birinci sınıf emniyet müdürü sayımız 2 bine yakın. Yani bunların hepsinin emniyet müdürü, il emniyet müdürü olması mümkündür. Polis müfettişi, baş müfettişi olarak istihdam edilenlerin dışında bin 500 fazlalık olduğunu biliyoruz. Bu insanlar hiçbir görev verilmeden sadece yaş haddini bekliyorlar. Bu doğru bir şey değil. Rantablı kullanılması, verimli kullanılması lazım. Yine baş komiserlerde, 4.-3. sınıf emniyet müdürlerinde birikmeler var. Bu birikmeler hiyerarşiyi de bozuyor, disiplini de bozuyor" diye konuştu.

Geçmişten bu yana hazırlanan çalışmaların hazırlanıp bitirildiğini kaydeden Arınç, "Bu çalışmayla bir tasfiyeyle filan değil ama piramit doğru yerine koymak şeklinde hem eğitimden başlayarak yani kaynağımızı birinci sırada elden alarak yukarı doğru götürebilecek verimlilik esası üzerinde bir düzenleme yapılacak" ifadelerini kullandı.

"BAHOZ ERDAL'A İLİŞKİN BİR BİLGİ ULAŞMADI"

PKK terör örgütünün üst düzey yöneticilerinden Bahoz Erdal kod adlı Fehman Hüseyin'in IŞİD tarafından öldürüldüğü iddiasının sorulması ve bu konuda MİT'ten bir bilgilendirme yapılıp yapılmadığının sorulması üzerine Arınç, "Bu konuyu teyit eden bir bilgi bize ulaşmadı. Keşke ulaşabilseydi ben de size bir şeyler söyledim. Maalesef ulaşmadı ama araştırılıyor. Yani istihbarat mı bu konuda bilgi verecek yoksa karşı taraftan mı bir açıklama yapılacak şuan bizim kaynaklarımız bunu teyit etmiyor" dedi.

Alevi açılımına ilişkin sorulan bir soru üzerine Arınç, "Bugünkü gündemimizde doğrusu bu yoktu. 'Paket hazır mı, ne açıklanacak, ne zaman açıklanacak?' bu konu gündeme gelmedi. Sayın Başbakanımızın bu konuda çok güzel bir heyet bir çalışmanın içerisinde. Bu çalışma umarım ki yılbaşından önce bitecektir. Sayın Başbakanımız açıklamamak istedikleri konuyu rahatlıkla ifade edeceklerdir" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Arınç'tan flaş açıklamalar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN