Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sınırda kaçakçılığa karşı özel "tim"

Suriye'deki iç savaş nedeniyle sınırın diğer tarafındaki önlemler ortadan kalktığı için artan kaçakçılık olayları, zaman zaman toplumsal olayları da beraberinde getiriyor.

Giriş Tarihi: 10.11.2014 12:12
Sınırda kaçakçılığa karşı özel tim
Kaçakçılık girişiminin yaşandığı sınır hattında görev yapan askerler, Türkiye tarafındaki köylerde kaçakçılık faaliyeti yürütenlerin zaman zaman saldırısına maruz kalıyor.

Suriye sınırında yer alan Hatay'ın Beşaslan, Kuşaklı ve Hacıpaşa köylerinde kaçakçılık yapanlar, birliklerin müdahalesini engellemek için taşlarla barikat kurup ateş yakarak, taşlı ve sopalı saldırıda bulunuyor.

TOPLUMSAL OLAYLARA MÜDAHALE TİMİ


Sınır hattında kaçakçılıkla etkin mücadele eden birlikler, toplumsal olaylardaki saldırıları da timle önlemeye çalışıyor. Suriye sınırındaki karakolların hemen hepsinde yaklaşık bir yıl önce oluşturulan kalkanlı, kasklı ve coplu timler, sınır hattında 24 saat görev yapıyor.

Saldırıyı gerçekleştirenleri ikna etmeye çalışan tim, uyarılara rağmen dağılmayan ve saldırıyı sürdüren gruplara müdahale ediyor. Saldırı ve müdahale anları kamerayla kaydediliyor.

2. Hudut Tabur Komutanı Yarbay Ümit Durmaz, iç savaş nedeniyle hudut hattında Suriye tarafında alınan önlemlerin ortadan kalktığını, sınır köyleri arasında akrabalık ilişkileri nedeniyle kaçakçılık girişimlerinin arttığını söyledi.

Kaçakçılık faaliyetlerini önlemeye çalıştıklarını ifade eden Durmaz, şu bilgileri verdi:

"Kaçakçılıkla ilgili faaliyetlerinde amacına ulaşamayanlar, askerlere saldırmakta. Bu da toplumsal olaylara dönmekte ve üzücü sonuçlara neden olmakta. Toplumsal olaylara karşı tim oluşturduk. Müdahale timimiz karakollarda her gün eğitim yaparak, yaşanabilecek olaylara karşı hazır bekliyor. Kaçakçılık nedeniyle çıkan toplumsal olaylara bu timle müdahale ediyoruz."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sınırda kaçakçılığa karşı özel "tim"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN