'Mazlumlara ilham verdi'

Giriş Tarihi: 11.11.2014
'Mazlumlara ilham verdi'

Başbakan Davutoğlu, milli egemenlik ilkesine vurgu yaptı, "Manda yönetimine asla razı olmadı, mazlum milletlere ilham verdi" dedi

ATO Congresium'daki törende konuşan Başbakan Ahmet Davutoğlu, Atatürk Samsun'a giderken birçok aydının Amerikan mandasını teklif ettiğini hatırlatarak, "Ama o 'Tam bağımsızlık, tam istiklal' dedi" diye konuştu. Davutoğlu özetle şu mesajları verdi:
Tarihe iz bırakan liderler, herkes ümitsizliğe düştüğü anda yeni bir başlangıcı hayal ederler. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün en bariz vasfı özgüvenidir. İşgal donanmaları İstanbul'a demir attıklarında, "Geldikleri gibi gidecekler" demiştir ve geldikleri gibi gitmişlerdir.
Atatürk, yeni bir devleti cumhuriyet idealiyle zihninde taşırken, birçok aydın Amerikan mandasını teklif ediyorlardı. Gazi, realiteleri gördü ama önüne lider olarak çıktığı millet tarihte hiçbir zaman bir nesne olmamıştı. Onun için azla yetinemezdi, "Tam bağımsızlık, tam istiklal" dedi.

EGEMENLİK MİLETİNDİR

Liderler sadece kendi milletleri için değil, başka milletler için de ilham kaynağı olur. İstiklal orduları sadece Anadolu'daki istiklal ateşinin meşalesini yakmadılar, mazlum milletlerin kalbinde sömürgeciliğe, emperyalizme karşı bir hürriyet meşalesini tutuşturdular.
Mustafa Kemal Atatürk'ün öne çıkardığı 3 ilkeden birincisi "Hâkimiyet kayıtsız şartsız milletindir" ilkesi. Bundan sonra hiçbir güç milli egemenliğin üstünde olmayacaktır. Halkımızın doğrudan Cumhurbaşkanını seçmesiyle bu ilke taçlanmıştır.
Türkiye Cumhuriyeti Devleti o dönemlerde çok zor olan uluslararası itibarını tahkim etme gücünü göstermiştir. Bizim hedefimiz, Türkiye'yi çevre ve komşu havzalarda etkinliği artan ama küresel alanda da hürmetle anılan bir ülke haline getirmek. Bunun da çok güzel işaretleri görülmektedir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Mazlumlara ilham verdi'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN