Türkiye'nin en iyi haber sitesi

“Misilleme hakkımızı kullandık”

Bakan Canikli, İran’ın daha fazla zarar göreceğini ifade etti.

Giriş Tarihi: 11.11.2014 01:47
“Misilleme hakkımızı kullandık”
Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, İran'ın mazot fiyat farkı adı altında Türk tırlarından kilometre başı para aldığını, daha sonra bu rakamı yükselttiğini belirterek "Kararlıyız. Belli noktaya kadar kabul ederiz. Ötesine geçilmişse kendi tırlarımızın hakkını korumamız gerekiyor. Onların daha fazla zarar göreceğini tahmin ediyoruz" dedi.

Bakan Canikli, özel bir televizyonda gündeme ilişkin soruları cevapladı.

"UYGULAMADAN SONRA İRAN TIRLARI DA CİDDİ ZARAR GÖRECEK"

İran'ın Türkiye'nin önemli bir partneri olduğunu kaydeden Canikli, İran'ın daha önce kendi ülkesinde mazot fiyatlarının ucuz olmasını gerekçe göstererek mazot fiyat farkı adı altında Türk tırlarından kilometre başı para aldığını, rahatsız edici bu uygulamanın ilişkiler zarar görmesin diye kabullenildiğini belirtti.

İran'ın daha sonra bu rakamı yükselttiğine dikkati çeken Canikli, şunları kaydetti:

"Rakamları yükseltince ciddi yük getirdi sektöre. Adeta bizim tırlarımızı oradan silinmesi sonucunu doğuracak noktayla karşı karşıya kaldık. Biz de misilleme hakkımızı kullandık. Tabii önce normal yöntemlerle görüşmeler yapıldı. Ama İran bunda ısrar etti. Çünkü o şekildeki yükle ulaştırma sektörümüzün orada faaliyetini icra edebilmesi mümkün değil. Bu gibi durumlarda eğer normal yöntemlerle halledemezseniz yapacağınız şey misillemedir. Biz de zarar görüyoruz ama bu İran tırları için de geçerli. O kanalı kullanarak normalleşmeye çalışıyoruz. Türkiye'ye giren İran tırları ve İran'a giren Türk tırlarında ciddi azalma var. Biz kararlıyız. Sonuç itibarıyla belli noktaya kadar hazmedebileceğimiz bir noktaya kadar kabul ederiz. Ama ötesine geçilmişse elbet kendi tırlarımızın hakkını korumamız gerekiyor. Sanıyorum bu uygulamadan sonra İran tırları da ciddi zarar görecek. Onların daha fazla zarar göreceğini tahmin ediyoruz. Maliyetler ortaya çıkınca zararlar realize edilince İran açıkçası normal sürece geçeceğini, anlayabileceğini tahmin ediyoruz."

"3 YILDA YAKALANAN ET MİKTARI 50 TON CİVARINDA"

Son 3 yılda yakalanan et miktarının 50 ton civarında olduğunu bildiren Canikli, son yakalamanın bin 44 ton olduğunu belirtti. Etlerin Güney Amerika'da ucuz olduğu için Brezilya ve Uruguay'dan geldiğine dikkati çeken Canikli, etlerin kalite standartları yüksek olduğu için lüks otel ve restoranlara verildiğini tahmin ettiklerini, kayıt dışı piyasaya sürüldüğünü, incelemelerin devam ettiğini söyledi.

Bunlarda vergi kaybının yüzde 226 olduğunu vurgulayan Canikli, etlerin yerlerine aynı miktar ve kilogramda iktisadi getirisi olmayan tavuk kırpıntıları konulduğunu bilgisini verdi. Canikli, yakalanan etin piyasa değerinin 40 milyon liranın üzerinde olduğunun söylendiğini ifade etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
“Misilleme hakkımızı kullandık”
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN