Türkiye'nin en iyi haber sitesi

80 milyon TL'lik koltuk

Valiliği döneminde 'da 80 milyon liralık bir araziyi 'ya ait üniversiteye bedelsiz tahsis eden , şimdi de aynı üniversitenin mütevelli heyeti başkanı oldu

Giriş Tarihi: 14.11.2014
80 milyon TL'lik koltuk
'da valilik yaptığı dönemde 80 milyon liralık araziyi 'ya ait olan üniversiteye bedelsiz tahsis eden eski vali , o üniversiteye mütevelli heyeti başkanı oldu. Valiyken işadamlarına baskı yapıp Gülen örgütüne yüklü miktarlarda bağış yaptıran Harput, 17 ve 25 Aralık'taki darbe girişimlerinden sonra yardımı kesen işadamlarıyla tek tek görüşerek, Gülen örgütünü övüyor ve yardımların devam etmesi konusunda telkinde bulunuyor.

MERKEZE ÇEKİLMİŞTİ


2007'de Valiler Kararnamesi ile Bursa Valisi olan Şahabettin Harput'un, Paralel Yapı için işadamlarından yüklü miktarda para topladığı ortaya çıkmıştı. Son olarak 2 yıl önce Bursa'nın merkezindeki İl Özel İdare'ye ait, değeri 80 milyon lirayı bulan arsayı bedelsiz olarak Orhangazi Üniversitesi'ne tahsis etti. Arsa skandalının ortaya çıkmasının ardından Harput, Ağustos 2013'teki kararname ile merkeze çekildi. Bunun üzerine emekliliğini isteyen Harput, kısa süre önce arsa kıyağı yaptığı Orhangazi Üniversitesi'ne Mütevelli Heyeti Başkanı oldu.

İŞADAMLARINA MARKAJ

Üniversiteye başkan olduktan sonra tekrar Bursa'ya dönen eski vali, bir yandan da Paralel Yapı'ya yardımlarını kesen kentteki işadamlarını yakın markaja aldı. 17 ve 25 Aralık'taki darbe girişimi ve 30 Mart seçimlerinden sonra yardımı kesen işadamlarıyla tek tek görüşen Harput'un "Cemaat güç kaybetmedi" diyerek, yardımların devam etmesi gerektiği konusunda baskı yaptığı öne sürüldü. Eski valinin görev yaptığı dönemde, Paralel Yapı için birçok kez devreye girdiği de ortaya çıktı. Marketler zinciri sahibi bir işadamının yardım etmemesi üzerine, işadamının belediyeye sattığı ette usulsüzlük yaptığı iddiasıyla gözaltına alındığı öne sürüldü. Şahabettin Harput'un talimatıyla işadamıyla görüşen bir savcının, paralel örgüte yardım konusunda işadamını yönlendirdiği, ayrıca Vali Harput'un "Hiç yardım etmiyor" diye çıkıştığı da öğrenildi.

PARALEL YAPI'YA HASTANE KIYAĞI

Şahabettin Harput vali olduğu dönemde, işleri kötüye giden Ren-Tıp isimli sağlık kuruluşunun Paralel Yapı'ya ait Özel Bahar Hastanesi'ne devredilmesi için devreye girip, sağlık kuruluşunun değerinin çok altında hastaneye satılmasını da sağlamış.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
80 milyon TL'lik koltuk
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN