Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Adana'daki "casusluk" davasıyla ilgili son haber

Giriş Tarihi: 14.11.2014 11:53 Güncelleme Tarihi: 14.11.2014 11:53
Adana'daki casusluk davasıyla ilgili son haber

Milli İstihbarat Teşkilatına (MİT) ait tırların durdurulmasına ilişkin davanın dördüncü duruşması başladı.

Adana 7. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen ve gizlilik kararı bulunan duruşmada, MİT'e ait tırların durdurulmasına yönelik "casusluk" soruşturması kapsamında haklarında müebbet hapis cezası istemiyle dava açılan tutuksuz askeri personeller Ö.K, H.G, G.M, H.K, B.K, H.Ö, E.T, H.İ.K, A.Y, M.Ö, C.K, H.Ü. ve S.Y'nin yargılanmasına devam edildi.

Soruşturma kapsamında yargılanan bazı askeri personel avukatlarıyla adliyeye gelirken polis ekipleri duruşma salonu ve adliye binası önünde güvenlik önlemi aldı.

Davanın bir önceki duruşması, dosyayı inceleyen Askeri Yargıtay Başkanlığının davayı görme yetkilerinin olup olmadığını henüz karara bağlamaması nedeniyle ertelenmişti.

Askeri Yargıtay Başkanlığı daha sonra, kendilerinin "yetkili" olmadığını belirtmiş ve davanın Adana 7. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülmeye devam edeceğini bildirmişti.

Bugünkü duruşmada ise sanık ifadelerinin alınmaya başlanacağı öğrenildi.

İddianameden

MİT'e ait tırların Adana'da durdurulması olayının casusluk faaliyeti çerçevesinde ve önceden kurgulanmış bir mizansenle gerçekleştirildiği belirtilen ve söz konusu "mizansen ve operasyonun" amacının Türkiye Cumhuriyeti devleti aleyhine casusluk faaliyeti olduğu ve devletin gizli sırlarının ortaya dökülmesinin amaçlandığının açıkça anlaşıldığı kaydedilen 48 sayfalık iddianamede, "İşlenen suç başlangıcından sonuna kadar Türkiye Cumhuriyeti Devleti, MİT ve Dışişleri aleyhine gerçekleştirilen, sonuçları itibariyle Suriye devleti lehine sonuçlar doğuran bir casusluk faaliyetidir" ifadesine yer veriliyor.

Şüpheliler hakkında "Devletin gizli kalması gereken bilgilerini siyasal veya askeri casusluk amacıyla temin etme" (TCK madde 328/1) suçundan 15 yıldan 20 yıla kadar hapis, "Devletin gizli kalması gereken bilgilerini siyasal veya askeri casusluk amacıyla açıklama" (TCK 330/1) suçundan müebbet hapis cezası talep ediliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Adana'daki "casusluk" davasıyla ilgili son haber
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN