Dersim, CHP'de ateşe körük oldu

Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu'nun Dersim özrü sıkıntılı günler yaşayan CHP'de gerilimi tırmandırdı. CHP milletvekilleri Yılmaz ve Öztürk, Tanrıkulu'na tepki gösterdi

Giriş Tarihi: 14.11.2014
Dersim, CHP'de ateşe körük oldu
CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu'nun, bir televizyon programında, "Dersim'de acı duyan herkesten bin kere özür diliyorum" demesi yeni kavganın fitilini ateşledi. Programa Kılıçdaroğlu'nun bilgisi dahilinde katıldığını vurgulayan Tanrıkulu'nun sözleri parti içinde ulusalcıların tepkisine yol açtı. Uşak Milletvekili Dilek Akagün Yılmaz, Twitter hesabından "Dersim olayları nedeniyle özür dilemesi gereken CHP değil ayaklanmayı kışkırtan, ölümlere neden olan emperyalizm ve işbirlikçileridir" diye konuştu. Mersin Milletvekili Ali Rıza Öztürk de, soru üzerine "Ben özür dilemiyorum. Her ülkenin tarihinde devletlerin kurulduğu sırada yaşanan acı, tatlı olaylar var" dedi.

'ŞEREFSİZ' TEPKİSİ
Tanrıkulu'na en sert tepkiyi ise eski milletvekili Şahin Mengü gösterdi. Mengü Twitter hesabından, "Sezgin Tanrıkulu sen hangi hakla CHP adına özür dilersin. Sen kimsin şerefsiz. Hakkı ve haddi olmayanlar CHP adına özür dileyemezler" ifadelerini kullandı. Tanrıkulu ise Twitter hesabından Mengü'ye, "Bir lafa bakarım laf mı diye, bir de söyleyene bakarım adam mı diye" karşılığını verdi. CHP eski genel başkanı Deniz Baykal da Türkiye'nin siyasi tarihinden husumet çıkarmanın mümkün olduğunu belirterek, "Bu acı olayları bir siyasi tartışmaya malzeme haline dönüştürmek sakıncalıdır. Devletin ortak sorumluluğu. Bunu Kerbela'ya benzetirse birisi de çıkıp Uludere ne peki derse bunun sonu alınmaz" dedi. Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi ise Tanrıkulu'nun Dersim'de yaşanan acılar nedeniyle duygularını ifade ettiğini kaydetti.

ATALAY: DERSİMLİ GENEL BAŞKAN DA ÖZÜR DİLESİN

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Beşir Atalay, CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu'nun özür dilemesini çok iyi bulduklarını belirtti. Beşir Atalay "Bir de genel başkanları Kılıçdaroğlu artık özür dilesin, Dersimli birisi olarak beklentimiz odur. CHP'den o döneme dönük eleştiriler, sahip çıkma, özür dileme çok önemli. Bunları konuşmaktan kaçınmamak lazım" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dersim, CHP'de ateşe körük oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN