'Saray usulüne uygun yapıldı'

Cumhurbaşkanlığı Beştepe'deki sarayla ilgili iddialara son noktayı koydu: Usulüne uygun yapılmıştır

Giriş Tarihi: 14.11.2014
'Saray usulüne uygun yapıldı'
Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı Metin Kıratlı, Beştepe'de yapılan Cumhurbaşkanlığı Sarayı ile ilgili "Gerek yapılmış ve bitmiş olan inşaat gerekse devam etmekte olan inşaatımızla ilgili tüm yasal süreç tamamlanmıştır. Usulüne uygun olarak yapılmıştır" dedi

KAÇAK İDDİALARI GERÇEK DIŞI

Son günlerde kamuoyunda Cumhurbaşkanlığı Sarayı ile ilgili tartışmalar yapıldığını hatırlatan Kıratlı, "İnşaatımızın, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'mızın kaçak bir inşaat olduğu hakkında birtakım yargı kararları bulunduğu yönünde iddialar var. Bu iddialar tamamıyla gerçek dışı. Binamıza ilişkin inşaat iznini teşkil eden ruhsatımız, ayrıca 8 Ekim 2014 tarihli yapı kullanma izin belgemiz mevcuttur. Dolayısıyla idari açıdan herhangi bir şekilde bir sıkıntı söz konusu değildir" diye konuştu. Konuyla ilgili idari yargı mercilerine açılmış bazı davalar olduğunu hatırlatan Kıratlı, davaların temelde iki dosyada toplanabileceğini kaydetti. Ankara 11. İdare Mahkemesi'nin 17 Şubat 2014'te toplam 7 hektarlık alanın tarihi sit statüsünün kaldırılmasına ilişkin işlemin iptaline karar verdiğini söyleyen Kıratlı, ancak kararın temyiz edilmesi üzerine dosyayı görüşen Danıştay 14. Dairesinin 11 Haziran 2014 tarihli kararıyla anılan mahkemenin iptal kararının yürütmesinin durdurulduğunu hatırlattı. Kıratlı Ankara 11. İdare Mahkemesi'nde görülen ikinci davada verilen kararın da temyiz edildiğini bildirdi. Yapılan temyiz incelemesi sonucu bu iptal kararının da Danıştay 14. Dairesi'nin 22 Mayıs 2014 tarihli kararıyla yürütmesinin durdurulduğunu belirten Kıratlı, "Söz konusu inşaatın hukuka aykırı olduğuna dair gerek idari gerek yargı mercileri tarafından verilmiş bir karar bulunmamaktadır. Gerek yapılmış ve bitmiş olan inşaat gerekse devam etmekte olan inşaatımızla ilgili tüm yasal süreç tamamlanmıştır. Usulüne uygun olarak yapılmıştır" dedi.

PAPA CUMHURBAŞKANLIĞI SARAYI'NI ZİYARET EDECEK
Katolik âleminin ruhani lideri Papa Francis'in 28 Kasım'da gerçekleştireceği üç günlük Türkiye ziyaretine dair Vatikan'dan açıklama geldi. BBC Türkçe'ye konuşan Vatikan Basın Sözcüsü Peder Federico Lombardi, Papa'nın Ankara'da yeni yapılan cumhurbaşkanlığı sarayını ziyaret etmemesinin söz konusu olmadığını belirtti. Sözcü, Mimarlar Odası Ankara Şubesi yöneticilerinin Papa'ya sarayı ziyaret etmemesi yönde yolladıkları mektubun Vatikan'a ulaşıp ulaşmadığını bilmediğini aktardı. Papa, cumhurbaşkanlığı sarayını ziyaret edecek ilk yabancı lider olacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Saray usulüne uygun yapıldı'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN