'Bedelli üzerinde çalışma sürecek'

G-20 Zirvesi için bulunduğu Avustralya'da le ilgili açıklama yapan Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Değerlendirmelerimiz sürecek. Yeni bir gelişme olduğunda açıklayacağım" dedi

Giriş Tarihi: 15.11.2014
'Bedelli üzerinde çalışma sürecek'
Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Avustralya'da yaptığı açıklamalar, bedelli konusunda hükümetin kapıyı tam olarak kapatmadığını ortaya koydu. Avustralya'daki G-20 temasları sırasında Türk gazetecilerle bir araya gelen Davutoğlu, şu değerlendirmelerde bulundu:

BEDELLİDE DEĞERLENDİRME SÜRECEK: Prensipte Türkiye'de Genelkurmay Başkanlığımızla yaptığımız brifingde bunun üzerinde durduk, mümkün olduğu kadar daha profesyonel bir yapılanmaya, silahlı kuvvetlerimizde gitme ihtiyacı var. Bir taraftan mecburi askeri hizmetinin getirdiği tabii zorunluluklar var, diğer taraftan da Türk Silahlı Kuvvetlerinin yeniden yapılandırılması etrafından ortaya çıkan ihtilaçlar var. Bu bakımdan tüm bunların etkilerini değerlendiriyoruz. Tabii etrafımızda bir ateş çemberi var. Dolayısıyla hem bu vatani görevin ifasında bir sıkıntı doğmaması hem güvenlik şartlarının göz önüne alınması; aynı zamanda bu birikmiş sayıları artık yüz binleri bulan verimli askerlik yapma çağını geçmiş vatandaşlarımıza çözüm bulunması noktasında değerlendirmelerimiz sürecek. Yeni gelişme olduğunda bizzat bunu arkadaşlarımla değerlendirdikten sonra açıklarım.ENERJİ BAKANI YILDIZ: Bakanlarımızın performansları ve istifa edip etmeyeceği muhalefetin işi değildir. Sayın Taner Yıldız'ın Enerji Bakanlığı döneminde neler yapılmış olduğunu şimdi Başbakan olarak ama daha önce kabine arkadaşı olarak, yan yana oturan kabine arkadaşı olarak en iyi takdir edecek olan benim. Muhalefet önce seçimlerde yenilgi ardına yenilgi yaşaması sonrasında niye kendilerinin böyle bir etik davranış sergilemediklerini sorgulamaları lazım.

TAKDİR YETKİSİ BENDE: Bakanlarımızın performansı noktasal olaylarla değerlendirilemez. Kimin ihmali olduğu, eksiği olduğunu benden daha iyi takdir edecek kimse yok. Muhalefetin böyle bir takdir gücü de yok. Enerji Bakanımızın verdiği cevap, dediğim gibi siyasi etik içinde verilen cevaptır ama atılacak adımlar konusunda takdir yetkisi sadece bize aittir. Kimsenin bu konuda spekülasyon yapma hakkı yoktur. Önce kendi performanslarına baksınlar ondan sonra değerlendirsinler, başkalarının başarı performansını.

IRAK'TA ANLAŞMA GÜZEL HABER: Bu güzel, önemli ve olumlu bir gelişmedir bizim için. Biz zaten ısrarla yıllardır bir an önce enerji konusunda genel olarak güç ve gelir paylaşımı konusunda Irak'ta bir düzenleme yapılmadan Irak'ı bir arada tutmanın zorluğunu hep gündeme getirmiştik. Şimdi bu gelişme olumlu gelişmedir. Detayları tabii öğreneceğiz. Zaten ben Türkiye'ye döner dönmez biliyorsunuz Irak'a gideceğim ve hem Bağdat'a gideceğim hem Erbil'e gideceğim. O zaman da bu konuları, enerji konusu başta olmak üzere bütün bu Irak ile ilişkileri gözden geçireceğiz. Irak'ta petrol doğalgaz konusunda bir ortak tavır olursa eminim bu siyasi sorunların çözümüne de katkı sağlar.

"OBAMA'NIN ESED YAKLAŞIMI DOĞRU"

GÖRÜŞMEDE ELE ALIRIZ: (Obama'nın "Esed gitmeden IŞİD sorununun çözülmeyeceği" pozisyonuna geldiğine ilişkin haberlere) Bu haberi ben de gördüm. Yarın Sayın Obama ile de görüştüğümde mutlaka o konuları ele alırız. Haberin muhtevasına bakıldığında doğru bir muhteva. Doğru bir yaklaşımı yansıtıyor. Biz en başından itibaren Suriye konusunda da Ortadoğu konusundaki gelişmelerle ilgili olarak da entegre bir strateji, bir bütünlük içinde strateji tavsiye ettik, hep onu öne çıkardık. Önemli olan herkesi içine alan siyasal bir çözümü ortaya koyabilmek.

SORUMLU ESED:
Bütün bu şartların sorumlusu Esed rejiminin baskıcı tutumudur. O bakımdan bu son değerlendirmeleri doğru buluyoruz. Kapsamlı bir stratejiye ihtiyaç vardır. Bu kapsamlı stratejinin esası da Suriye'de de Ortadoğu'da da meşruiyetini halktan alan ve herkesin katılarak kendini güvende hissettiği siyasal dönüşümün gerçekleşmesidir. (Obama'nın açıklamalarıyla Türkiye'nin tezlerine yaklaşılıyor diyebilir miyiz?) Kesinlikle.

HERKESİN SESİ OLACAĞIZ

Türkiye'nin G-20 dönem başkanlığına ilişkin hedeflerini anlatan Davutoğlu: Kast sistemi uygulayamayız. Düşük gelirlilerle G-20 ülkelerini bir araya getireceğiz
G-20 Liderler Zirvesi için Avustralya'nın Brisbane şehrinde bulunan Başbakan Ahmet Davutoğlu, Türkiye'nin gelecek yıl G-20 dönem başkanlığında nasıl bir yöntem izleyeceğinin kodlarını anlattı. Griffith Üniversitesi tarafından Brisbane Belediye Sarayı'nda düzenlenen "Küresel Gelişmeyi Güçlendirme: G-20 Brisbane Zirvesi'nin Sınamaları ve Katkıları Konferansı"nın kapanış oturumunda konuşan Başbakan Davutoğlu şu mesajları verdi:

BELLİ KONULARA ODAKLANACAĞIZ:
Uluslararası sistemin dinamiklerine bakacağız ve önümüzdeki yılların sıkıntılarını göz önünde bulunduracağız. Bunu yaparak da belli konulara odaklanacağız. Gelişmekte olan ve az gelişmiş ülkeleri uluslararası sisteme entegre etmek Türkiye'nin en önemli önceliklerinden bir tanesidir.

"AZ GELİŞMİŞ" DEMEMELİYİZ:
Mesela Nepal, ruhaniliğin merkezlerinden birisidir. Nepal'e 'en az gelişmiş ülke' nasıl dersiniz? Maneviyatta, ruhaniyette bu kadar gelişmiş bir ülkeye bunu söyleyemezsiniz. 47 ülke en az gelişmiş ülke olarak sıralanıyorlar. 'Bizler insanlık adına konuşmalıyız' diyordum ya işte bir kast sistemi uygulayamayız. 'Bunlar problemli ülkelerdir, geliri olmayan ülkelerdir' gibi konuşamayız. 'Bizler de seçilmiş insanlarız, 'yiz, onlar adına her şeye biz karar veririz' şeklinde bir yaklaşıma giremeyiz. Onlar da bu sürecin bir parçası olmak zorundalar. En azından müzakere veya istişare noktasında bugün olmasa da yarın onların da işin içerisine girmesi lazım.

HERKESİN SESİ OLACAĞIZ:
Bir çok Afrikalı başbakan ve devlet başkanı bize şunu söylüyor: "G20 içinde bizim sesimiz olun." Biz de dönem başkanlığımızda herkesin sesi olacağız ve gündemi bu şekilde hazırlayacağız. Mümkünse de düşük gelirli ülkeleri ve G20 ülkelerini bir araya getirmeye ve birbirlerini anlamalarını sağlamaya çalışacağız.

TÜRKİYE PRANGALARI KIRDI:
Davutoğlu, Griffth Üniversitesi Queensland Sanat Koleji'nde de Avustralya'da yaşayan Türkler'e seslendi. Davutoğlu, "Şundan emin olun; Türkiye ayağına takılan prangaları kırmıştır, önünde kimse duramayacaktır. Aranıza fitnenin girmesine izin vermeyin. Çözüm süreci yürütüyoruz, niye? On yıllarca süren bir yarayı kapatmak için. Bir daha kardeşlerin arasına kimse fitne sokmasın diye" dedi.

BUGÜN AÇILIŞA KATILACAK


Başbakan Davutoğlu, Avustralya'daki ilk gün programı yoğun bir trafikte geçti. Griffith Üniversitesi'ndeki konuşmasıyla güne başlayan Davutoğlu ayrıca Brezilya Cumhurbaşkanı Dilma Rousseff ile bir araya geldi. Yoğun programı arasında fırsat buldukça ikili görüşmeler yapmaya çalışan Davutoğlu, Rousseff'in ardından da Avustralya Başbakanı Tony Abbott tarafından verilen akşam yemeğine katıldı. OECD Başkanı ile de görüşen Davutoğlu bugün G-20'nin açılış programına katılacak, daha sonra "Küresel Ekonomi: Büyümeyi Güçlendirme ve İş Yaratma" başlıklı birinci oturuma iştirak edecek. Bu oturumun ardından G-20 üyesi ülkelerin liderleri aile fotoğrafı çektirecek. Davutoğlu Avustralya'nın verdiği resepsiyona katılarak günü tamamlayacak. Davutoğlu bugünkü temasları sırasında ise ABD Başkanı Obama ile de ayaküstü görüşmesi bekleniyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Bedelli üzerinde çalışma sürecek'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN