Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"İnsanların birbirlerini öldürebileceği noktaya gelebileceğini düşünmedik"

HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, katıldığı bir televizyon programında 6-7 Ekim olaylarına ilişkin özeleştiri yaptıklarını belirterek, çözüm süreci ve Kobani eylemleriyle ilgili itiraf niteliğinde çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Giriş Tarihi: 15.11.2014 13:32 Güncelleme Tarihi: 15.11.2014 13:36
İnsanların birbirlerini öldürebileceği noktaya gelebileceğini düşünmedik
HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, bir televizyon kanalına yaptığı açıklamada çözüm süreci ve Kobani eylemlerine itiraf niteliğinde çarpıcı açıklamalarda bulundu.

İşte Selahattin Demirtaş'ın açıklamalarından bazı satırbaşları:

"BU NOKTAYA GELECEĞİNİ DÜŞÜNMEDİK"

HÜDAPAR aleyhine bir çağrı yapmadık. Toplam 51 kişi yaşamını yitirdi, 36'sı bize yakın. Kendi partililerimizin ölmesini niye isteyelim. Biz insanların birbirini öldürebileceği noktaya gelebileceğini düşünmedik.

"BENİ VE AİLEMİ HER GÜN TEHDİT EDİYORLAR"

Her gün tehdit alıyorum. Allah'ın verdiği canı Allah alır. Eşimi, çocuklarımı da tehdit ettiler. Eşimin teşhir olmasını, hedef olmasını asla istemedim. Sonra karakolda bu insanlarla kendim konuştum. Ve karakoldan alıp çıkardım.

Birkaç haftadır grup toplantılarına çıkmıyorum. Psikolojik saldırıya uğramamı anlayışla karşılıyorum. Kısa süreli rahatsızlığım oldu.

Hükümetten ayrı kendimizi de sert eleştirmemiz lazım. Belediyecilik, şehircilik konusunda modeller yaratamadık.

"EN GEÇ MART, NİSAN AYINA KADAR SİLAHSIZLANMA ÇAĞRISI YAPARIM"

Müzakerenin başlıklarından biri silahsızlanmadır, PKK'nın silah bırakmasıdır. Öcalan da, 'Sekreter, danışman desteği sunabilecek arkadaşlarımla İmralı'da tartışayım. Gözlemciler eşliğinde madde madde, fıkra fıkra tartışalım. Üç gün, beş gün, bir hafta, on gün ne kadar sürede bitirirse. Bittikten sonra uzlaşıp anlaşırsak en geç Mart, Nisan ayına kadar ben PKK'dan bir kongre toplanmasını isteyip silahsızlanma çağrısı yaparım. Buna hazırım. Bunu devlet heyetine sundum' dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"İnsanların birbirlerini öldürebileceği noktaya gelebileceğini düşünmedik"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN