"Kaçak etler helal olmadığı belirlenirse imha edilecek"

Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, AK Parti Altınordu İlçe Başkanlığı 1. Olağan Kongresi' çıkışında gündemde yer alan kaçak et konusunda açıklamalarda bulundu.

Giriş Tarihi: 15.11.2014 16:34 Güncelleme Tarihi: 15.11.2014 16:37
Kaçak etler helal olmadığı belirlenirse imha edilecek
TESK Otel'de düzenlenen AK Parti Altınordu İlçe Başkanlığı 1. Olağan Kongresi'ne katılan Bakan Canikli, kongre çıkışı gazetecilerin sorularını cevapladı. Gündemde yer alan kaçak et konusunda açıklamalarda bulanan Canikli, gümrüklerde güvenliğin arttırılacağını, depoda ele geçirilen kaçak etlerin tahlillerin ve helal kesilip kesilmediğinin saptanmasının ardından piyasaya sürülüp sürülmeyeceğini değerlendireceklerinin belirtti. Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, kaçak et şüphelilerinin yargıya intikal ettirildiğini belirterek, 'Etlerin hijyenik olup olmadığı ve helal kesilip kesilmediğinin tespit edilmesi gerekiyor. Eğer helal olmadığı saptanırsa bu etler kesinlikle piyasaya sunulmayacak ve imha edilecek" dedi.

"KAÇAKÇILAR YARGIYA TESLİM EDİLDİ"

Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, gazetecilere yaptığı açıklamada, et kaçıkçılığı yapanların yakalanarak yargıya teslim edildiğini söyledi. Yakalanan etlerin durumunun tahliller sonucu belirleneceğini belirten Canikli, "Gümrük kapılarında meydana gelmesi muhtemel bu tür olaylarla ilgili genel bir çalışma yapıyoruz. Bütün kapılarda tüm eşyalarla ilgili çalışma var, bahsettiğimiz et kaçakçılığı olayı da bu çerçevede meydana geldi. İlgililer yargıya intikal ettirildi. Takip edebildiğim kadarı ile bir kişi tutuklandı, diğerleri de tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Bizim soruşturmamız devam ediyor, genişletilerek devam ediyor. Özellikle benzer aynı durumda olan farklı eşyalar için kaçakçılık yapılma konusu söz konusu olabilir mi diye, bununla ilgili çalışmalarımızı yaptık şuanda uygulamada. Başka yöntemlerde uygulanıyor şuanda açıklamam uygun olmaz çalışmalar devam ediyor denetimler sürüyor" diye konuştu.

"ETLERİN ANALİZLERİ YAPILIYOR"

Kaçak etlerin dağıtım noktaları hakkında bilgiler veren Canikli, şöyle devam etti: "Etlerin nereye gittiği konusunda henüz çalışma bitmedi, önümüzdeki kısa süre içerisinde nerelere dağıtıldığı konusunda bilgi edinebileceğimizi düşünüyoruz. Çünkü bu etler piyasaya kayıt dışı dağıtıldı, çünkü girişi de kayıt dışı o da vergi mevzuatı olmak üzere birçok mevzuata aykırılık teşkil ediyor dolayısıyla onları bulmamız gerekiyor. Ayrıca kaçak et konusunda tüketicilerimizi korumak açısından takip ederek bunları yakalamamız gerekiyor. Kısa süre içerisinde yapacağız. 140 ton kırmızı et depoda elde edilmiş vaziyette. Şimdi zaman zaman soruyorlar 'bunlar piyasaya satılacak mı' diye. Biliyorsunuz depoda bulana etlere el konuldu mahkeme kararıyla. Bunların piyasaya sürülebilmesi için öncelikle hijyen noktasında tahlil edilmesi gerekiyor. Sağlığa her hangi bir etkisi olmaması tespit ediliyor. Ayrıca özel bir durum helal kesilip kesilmediğinin tespit edilmesi gerekiyor. Eğer helal olmadığı saptanırsa bu etler kesinlikle piyasaya sunulmayacak ve imha edilecek."

"TÜRKİYE UYUŞTURUCU KONUSUNDA HEDEF ÜLKE"


2003 yılından bu yana Ak Parti hükümetinin gümrüklerde önemli çalışmalara imza attığını vurgulayan Bakan Canikli, gümrüklerde uyuşturucu sevkiyatını engellemeye çalıştıklarına dikkat çekti. Türkiye'nin hareketli bir coğrafya üzerinde bulunduğunu ifade eden Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, "2003 yılından itibaren Ak Parti hükümetinden itibaren geçmiş dönemlerle kıyaslanamayacak kadar gümrüklerde çok önemli iyileştirme çalışmaları yapıldı. Türkiye sentetik uyuşturucu konusunda hedef ülke konumunda ve son yıllarda Güney Amerika ülkelerinden kokain noktasında hem geçiş ülkesi hem de hedef ülke. Afganistan'dan gelen uyuşturucuların batıya gidişinde geçiş noktası, çok canlı hareketli bir coğrafyamız var dolayısıyla bunlarla mücadele etmek zorundayız başta uyuşturucu olmak üzere bunların önlenmesi konusunda iyi noktaya doğru gidiyoruz. Ve bu kayıp kaçakları makul bir seviye indermemiz gerekiyor, onunla ilgili çalışma devam ediyor" açıklamasında bulundu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Kaçak etler helal olmadığı belirlenirse imha edilecek"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN