Türkiye çözümden yanadır

Giriş Tarihi: 15.11.2014 11:12 Güncelleme Tarihi: 15.11.2014 11:13
Türkiye çözümden yanadır

KKTC'nin kuruluşunun 31.yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen törende konuşan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Kıbrıs Rum yönetimine yeni ortaklık konusunda net bir tutum ortaya koyarak müzakere masasına geri dönmesi çağrısında bulundu.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin Kuruluşunun 31. yıl dönemi törenlerle kutlandı. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin kuruluşunun 31.yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen törende konuşan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Kıbrıs Rum yönetimine yeni ortaklık konusunda net bir tutum ortaya koyarak müzakere masasına geri dönmesi çağrısında bulundu.

Kapsamlı çözüm müzakerelerinin sürdüğü bir dönemde Kıbrıs Rum tarafının ilk sondaj girişiminde bulunduğunu anımsatan Başbakan Yardımcısı Arınç, "2011'den buyana defaatle uyarmış müzakere sürecini olumsuz olarak etkileyeceğini söylemiştik. BM Genel Sekreteri'nin yeni özel danışman atayarak süreci sonuca götürecek adımların atılmasını hedeflediği bir zamanda yeni sondaj faaliyetine girişen Rum tarafı olmuştur. Rum yönetiminin en kısa zamanda bu yanlış yoldan vazgeçip adanın ortak sahibi olan iki halkın kurucu iradeleri ve siyasi eşitliği temelinde oluşturulacak yeni ortaklık konusunda net bir tutum ortaya koymasını müzakere masasına geri dönmesini ve BM süreci çerçevesinde çözüme ulaşmak için samimi çaba sarf etmesini arzu ediyoruz" dedi.

"TÜRKİYE ÇÖZÜMDEN YANADIR"

Türkiye'nin çözümden yana olduğunu kaydeden Arınç, "Türkiye çözümden yanadır ve çözüme yönelik her türlü iyi niyetli yaklaşıma destek vermeyi sürdürecektir. Kıbrıs sorununda siyasi bir çözümün gerçekleşmesi beklenirken Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin tüm faaliyetlerini çözüme endeksleyip her şeyin ertelenmesini öngören yaklaşımları kabul etmiyoruz. Çözüm sürecinden bağımsız olarak Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetini güçlendirecek ve yoluna güvenle devam etmesini sağlayacak çalışmalara büyük projeleri hayata geçirmeye devam edeceğiz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye çözümden yanadır
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN