G20'den notlar

Giriş Tarihi: 16.11.2014
G20'den notlar
'First lady'ler koala parkını gezdi

G20 toplantıları devam ederken, Brisbane'de bulunan dünya liderlerinin eşleri için "Lone Pine Koala Parkı"na gezi düzenlendi. Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun eyşi Sare Davutoğlu ve Ekonomi Bakanı Ali Babacan'ın eşi Zeynep Babacan, parkı, Endonezya, Singapur, Çin, Kanada, Güney Afrika ve Yeni Zelanda liderlerinin eşleri ile gezdi. Gezinin ev sahipliğini ise Avustralya Başbakanı Tony Abbott'un eşi Margie Abbott yaptı. Lider eşlerine verilen park hakkındaki bilgilerin ardından Davutoğlu ve Babacan, Avustralya'ya özgü koalalarla yakından ilgilendi. Davutoğlu ve Babacan'ın parktaki ikinci durağı ise Avustralya'nın sembolü olan kanguruların kaldığı bölüm oldu.

Çavuşoğlu'ndan ikili görüşmeler


G20 Zirvesi için Avustralya'da bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Avustralya, Arjantin, Güney Kore, Meksikalı, Endonezya ve Brezilya dışişleri bakanlarıyla ikili görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede, uluslararası alanda yapılan işbirliği ve özellikle ticari ilişkiler ve savunma konularında atılan adımlar, gelecek dönemde yapılacak üst düzey ziyaretler ile Suriye ve Irak'taki gelişmeler ele alındı. Çavuşoğlu ardından, gelişmiş ülkelerle gelişmekte olan ülkeler arasında köprü kurulmasının hedeflendiği MIKTA (Meksika-Endonezya-Güney Kore-Türkiye-Avustralya) oluşumunun dışişleri bakanlarıyla bir araya geldi.

Liderlerden ebola salgını açıklaması


G20 zirvesinde liderler, Batı Afrika'da binlerce kişinin yaşamını yitirmesine yol açan ebola salgınıyla ilgili açıklama yayımladı. Salgının önlenmesi için yapılan çabalara katkıda bulunmayan ülkeleri uyaran liderler, tüm ülkelerin ebola ile mücadeleye katılması gerektiğini vurguladı. Liderler, araştırmacılar ve ilaç şirketlerine de henüz bir tedavisi olmayan hastalığa aşı ve ilaç bulunması için daha fazla çalışmaları çağrısında bulundu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
G20'den notlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN