"Vatikan’ın isteği bir formalite"

Giriş Tarihi: 16.11.2014 20:09 Güncelleme Tarihi: 16.11.2014 20:17
Vatikan’ın isteği bir formalite

İki gündür paralel medya tarafından tartışma konusu haline getirilmeye çalışılan Cumhurbaşkanlığı’nın Papa’ya gönderdiği mektuptaki bir ifadeye İlahiyatçı-Yazar Dr. Abdurrahman Yazıcı bir yazı ile açıklık getirdi.

İki gündür papanın elini öpen görüntüleri ile zihinlere kazınan paralel medya yazarları tarafından tartışma konusu haline getirilmeye çalışılan Cumhurbaşkanlığı'nın Papa'ya gönderdiği mektuptaki bir ifadeye İlahiyatçı-Yazar Dr. Abdurrahman Yazıcı, bir yazı ile açıklık getirdi.

İşte o yazıdan bazı başlıklar:

PAPA'YA YAZILI HİTAPTA ÖZEL İFADELER KULLANILIR

Gerek Katolikteki papalığın yetkisi gereğince gerekse İslam dinindekinin aksine Hıristiyanlıkta din öğretimini ve hizmetini yapmakla mükellef "din adamları" sınıfı bulunmaktadır.
Dolayısıyla papanın Katolik inancındaki yeri bu şekilde gerek konuşma esnasında gerekse yazılı hitapta "özel ifadelerle" hitap edilmektedir.

VATİKAN PAPA'YA MEKTUP YAZILIRKEN BU İFADELERİN KULLANILMASINI İSTİYOR


Vatikan'ın Amerika gibi çeşitli ülke büyükelçilik sitelerine de bakıldığında Papa'ya mektup yazılırken "His holliness" ifadesinin yazılmasına dikkat edilmesi gerektiği belirtilir.

İslam'da din adamı sınıfının olmaması, kutsal veya kutsanmış bir insanın Hıristiyanlıktaki olduğu anlamıyla olmaması zaman zaman İslam ülke siyasi ve dini görevlerde bulunan kişilerin Hıristiyan dim adamlarıyla ilişkilerde de sorun olabilmektedir.

ÜRDÜN KRALI, İRAN CUMHURBAŞKANI DA KULLANDI


Arapça'da Papa için kullanılan ifade, "sâhibu'l-kaddâse" yani kutsallığa sahip kişi anlamındadır. Nitekim Ürdün Kıralı Abdullah, Papa Francis'in Ürdün'ü ziyareti esnasında bu ifadeyi kullanmıştır. Zaman zaman sadece Katolikler için değil aynı zamanda İslam dünyasındaki Süryani, Kıpti ve Maroni gibi Hıristiyan ruhani liderler için de bu ifade kullanılmaktadır.

Farsça'da ise yüksek büyüklük, yüksek kişilik anlamındaki "Âlî Cenâb" ifadesi kullanılmaktadır. Eski İran Cumhurbaşkanı Ahmet Necat'ın Papa Benedikt'e gönderdiği mektupta da böyle bir kullanım vardır.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Vatikan’ın isteği bir formalite"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN